Tambovi konstant tasulistel teenustel

Tambovi konstant on selline suurepärane number, mis päästab alati – olgu siis vaja liita, lahutada, korrutada või jagada. Tervishoius on selleks suurepäraseks konstandiks ilmselt number kolm. Kolm on ilus number ja seotud kõiksugu rahvatarkustega. Nii korrutatakse haigekassa hinnakiri haiglates kolmega ja saadaks endale sobilik tasuliste teenuste hinnakiri. Vähemalt nii näib, kui hindu võrrelda.

Meditsiiniuudised leiab, et haiglate soov teenida ja arstidele lisasissetulekut pakkuda on positiivne. Samas on pikkade ravijärjekordade tõttu tasulist teenust ostma sunnitud patsientide suhtes ülekohtune lisaks krõbedale visiiditasule nõuda ka protseduuridelt ja analüüsidelt kolmekordset hinda. 

On mõistetav, et haigekassa lepingute puhul ei ole esiteks võimalik ja teiseks arukas nõuda arstidelt tööd vabal ajal sandikopikate eest. Loomulikult peab lisatöö olema hästi tasustatud, et arst ei lööks käega.
Teisalt tekitab aga hämmingut, et kolmekordseks on kerkinud ka näiteks kompuutertomograafia hind. Ilmselgelt moodustab selle protseduuri haigekassa hinnakirjas olevast hinnast enamiku mitte tehniku töö, vaid seadme maksumus.

Kompuutriuuringu kolmekordne hind õigustaks end patsientide puhul, kes soovivad lihtsalt oma sisemist ilu näha. Selliseid patsiente kuuldavasti on, näiteks soomlaste seas, ja jäägu neile siis see rõõm. Kui aga patsient on jäänud kas bürokraatia hammasrataste vahele, nagu seekordses luubiloos, või on ta muul põhjusel sunnitud tasulist teenust kasutama, kuid tegemist on siiski arsti poolt ordineeritud protseduuriga, on kolmekordse tasu küsimine pehmelt öeldes häbematus.
Samuti tekitab hämmingut meie bürokraatia – asjaolu, et n-ö tasuta ravi lubava vajaliku dokumendivormi täitmise soovituseni kulus tervelt üheksa kuud. Kui seaduse mittetundmine ei vabasta vastutusest, siis kas see kehtib vaid patsiendi puhul? Äkki võiks ka riik ja haigla võtta vastutuse ja maksta nüüd raviraha tagasi, kuna patsiendil oli ju tegelikult õigus haigekassa toele. Ilmselt saab seda teha vaid kohtu teel.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.