Elektrooniline konsultatsioon kogub tuure

Perearstide seltsi president Diana 
Ingerainen leiab, et kogu eriarstile suunamine peaks käima n-ö andmed ette süsteemis.
Perearstide seltsi president Diana Ingerainen leiab, et kogu eriarstile...

E-konsultatsioon on sai eelmisel aastal hea hoo sisse, mida kinnitab aastaga toimunud 85% kasv teenuse kasutamises.

Perearstid saavad aprilli seisuga pöörduda e-konsultatsiooniks seitsme haigla spetsialistide poole. 

Haigekassa esmatasandi paketi arenduse talituse peaspetsialist Jekaterina Ðteinmilleri sõnul on huvi
e-konsultatsiooni teenuse vastu ka teistel asutustel, kuid erinevatel põhjustel nad veel liitunud ei ole. “Puudub tehniline valmisolek, puuduvad vastavad spetsialistid, personali ülekoormatus, vähene nõudlus perearsti järele ja nii edasi,” loetles Ðteinmiller põhjuseid.

Tema sõnul võiks e-konsultatsiooni kasutajaid olla rohkemgi, sest praeguseks on enamik suuremaid haiglaid liitunud ja valmis teenust pakkuma. “Perearstikeskused, kellel on tehniline valmisolek e-konsultatsiooni teenuse kasutamiseks, kasutavad seda ja 2016. aasta esimese kvartali andmetel on e-konsultatsiooni kasutatud 807 korral,” ütles haigekassa peaspetsialist.

Perearstid teenusest väga huvitatud

Eesti Perearstide Seltsi juht Diana Ingerainen on e-konsultatsiooniga vägagi rahul. “Perearstide selts on teinud ettepaneku, et kogu eriarstile suunamine peaks käima n-ö andmed ette süsteemis,” ütles Ingerainen. Ta lisas, et kas see tähendab e-konsultatsiooni, reaalselt vastuvõtule või uuringule kutsumist, sõltub patsiendi tervisevajadustest.

“Prioriteetsuse annab eriarst,” ütles Ingerainen. Seega on perearstid väga huvitatud, et e-konsultatsioon edukalt käima läheks. Eraldi plussina tõi ta välja, et kuna teenus on juurutamise faasis kasutatav piiramatult ja uuringufondi väliselt, siis on perearstid rahul.

Ðteinmilleri sõnul esitab perearst haigekassale teenuse eest tasumiseks arve, kui e-konsultatsiooni vastus on sisuline ja vastavuses kokkulepitud nõuetele ning konsulteerija on esitanud perearstile sellekohase arve. Haigekassa on kehtestanud konsultatsiooni hinnaks 13,69 eurot. Võrdluseks: eriarsti esmaste vastuvõtu piirhind on 20,23 eurot ja korduva vastuvõtu puhul 13,39 eurot.

Eesti E-tervise Sihtasutuse andmetel oli 2015. aastal perearstide poolt kõige enam e-konsultatsiooni kõrva-nina-kurguhaiguste erialal ja 2014. aastal endokrinoloogia ja uroloogia erialadel.

Tallinna Lastehaigla pediaatriakliiniku juhataja Maila Raidmäe sõnul on e-konsultatsiooni mõte lihtsustada arstide omavahelist suhtlemist probleemsete haigete käsitlemisel, et arst saaks teiselt arstilt vajadusel nõu küsida või suunata haige eriarsti konsultatsioonile.

Ta juhtis tähelepanu, et vastavalt Eesti Lastearstide Seltsi ja Eesti Perearstide Seltsi 2014. aasta oktoobris sõlmitud kokkuleppele sätestati e-saatekirja ja vastuse nõuded perearsti poolt patsiendi suunamisele lastearsti e-konsultatsioonile või e-visiidile tervise infosüsteemi vahendusel.

Saatekirjade tase võiks parem olla

“E-konsultatsiooni eeldus on väga korrektsed saatekirjad, kuid kahjuks ei vasta need sageli nõuetele ega sisalda otsuse tegemiseks vajalikku teavet,” tõi Raidmäe välja. “Esineb ka tehnilist laadi probleeme, mis on loodetavasti lahendatavad, näiteks praegune IT-arendus ei võimalda analüüse grupeerida,” lisas ta.

Seda, kas e-saatekirjad on lastearstide tööd lihtsustanud ja visiite vähendanud, ei osanud Raidmäe veel öelda. “Eelmise aasta jooksul anti lastehaigla pediaatriakliinikus 233 e-konsultatsiooni, mis teeb aasta peale jagatuna keskmiselt 19 e-konsultatsiooni kuus. See arv on meie ambulatoorsete visiitide koguarvuga võrreldes tilk meres,” rääkis Raidmäe.

Täismahus 17. mai Meditsiiniuudiste paberlehes.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.