Hormonaalset tasakaalu kahjustavad kemikaalid tõid lahkheli

Euroopa Parlamendi liikmed mõistavad hukka Euroopa Komisjoni venitamise teaduslike kriteeriumite avalikustamisega.

Kolmapäeval, 8. juunil vastu võetud resolutsioonis mõistsid parlamendi saadikud hukka Euroopa Komisjoni venitamise UNEP/WHO poolt globaalseks ohuks peetavate hormonaalset tasakaalu segavate kemikaalide tuvastamiseks vajalike teaduslike kriteeriumite avaldamisega.

Resolutsioonis märgitakse, et venitamine kriteeriumite esitamisega, mida oleks tulnud teha juba  2013. aasta lõpuks, rikub ELi õigust.

Saadikud mõistavad häältega 593 poolt, 57 vastu ja 19 erapooletut vastu võetud resolutsioonis hukka nii asjaolu, et Euroopa Komisjon jättis täitmata oma kohustuse esitada vastavad teaduslikud kriteeriumid, kui ka selle, et komisjon ei täitnud talle kui institutsioonile aluslepingutega pandud kohustusi.

Euroopa Kohus võttis 2015. aasta detsembris vastu otsuse, et Euroopa Komisjon on rikkunud ELi õigust, kuna pole vastavaid teaduslikke kriteeriume esitanud.

Saadikud märgivad, et teaduslikke kriteeriumeid puudutav ettepanek oli juba valmis 2013. aastal, kuid seda ei avaldatud. Komisjon otsustas selle asemel läbi viia mõjuhindamise, mis ei olnud Euroopa Kohtu otsuse kohaselt ELi seadusaktide järgi, vajalik.

Samas võetakse resolutsioonis teadmiseks Euroopa Komisjoni poliitiline lubadus, mille kohaselt esitatakse ettepanek, mis käsitleb teaduslikke kriteeriume endokriinseid häireid põhjustavate omaduste määratlemiseks, enne suve.

Taustainfo

ÜRO keskkonnaprogrammi ja Maailma Terviseorganisatsiooni aruandes nimetati endokriinseid segajaid ehk sisesekretsioonisüsteemi kahjustajaid "ülemaailmseks ohuks" ning toodi muu hulgas välja paljude sisesekretsioonisüsteemi häirete sage ja üha suurenev esinemine inimestel ning looduslike liikide populatsioonide puhul.

Samuti on esile kerkimas tõendid sisesekretsioonisüsteemi kahjustajatega kokkupuutest tingitud kahjuliku mõju kohta reproduktiivsusele (viljatus, vähktõbi, väärarengud). Hulgaliselt on tõendeid selliste kemikaalide mõju kohta ka kilpnäärme talitusele, ajutegevusele, rasvumisele ja ainevahetusele ning insuliini ja glükoosi homöostaasile.

Vastuvõetud tekst (2016/2747(RSP)) (08.06.2016)

Videosalvestis arutelust (25.05.2016)

AV materjalid

EPRS taustainfo

Ohud tervisele seoses endokriinsete segajatega

EP resolutsioon (30.01.2013)

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.