Habicht radari hinnangust: oleme ekspertidega üldiselt ühel meelel

Triin Habicht.
Triin Habicht.

Sotsiaalministeeriumi tervisesüsteemi arendamise osakonna juht Triin Habicht ütleb, et Riigireformi Radar on võtnud fookusesse tervishoiusüsteemi arengu väga olulise teema. Loomulikult peab selle kõrval silmas pidama ka muid arenguid, lisab ta.

Näiteks investeeringud esmatasandi tervishoiu tugevdamisse ja samuti tervishoiusüsteemi rahastamise jätkusuutlikkus.

Oleme ekspertidega üldjoontes ühel meelel. Tänast haiglavõrku iseloomustab tugev fookus teenuste osutamisele ja erialakesksele lähenemisele, teisalt ei toeta see patsiendi tervikkäsitlust ja tema vajadustele parimal moel vastamist. Seda olukorda võimendab nõrk seos esmatasandiga ja ebaühtlane koostöö haiglate vahel.

Meie hinnangul peab HVA 2030 suunama haiglavõrgu arengut sel moel, et tervishoiuvõrk koostöös sotsiaalsüsteemiga oleks valmis jätkusuutlikult toime tulema vananeva elanikkonnaga. Kaasaegne meditsiin võimaldab meil üha paremini toime tulla nii ägedate kui ka krooniliste haigustega ning seeläbi pikendada eluiga.

Samas tähendab see, et meil on järjest enam inimesi, kellel on mitmed kroonilised haigused ning vanusest tulenevalt piiranguid oma igapäevaeluga toimetulekul. See kõik tingib tervishoiusüsteemi kohanemist.

Peame esikohale seadma inimese ning tema vajadused.

Muutusi on vaja ka arstiõppes ja täiendkoolitustes, kus senisest enam tuleb väärtustada inimese tervikkäsitluseks vajalike teadmiste omandamist nagu üldmeditsiiniline ettevalmistus, patsiendiga suhtlemise ja meeskonnatöö oskused. Muutuma peab ka süsteemi korraldus ja rahastamine sellisel moel, mis neid arenguid toetaks.

Haiglavõrgu arengu vaates peame oluliseks tugevdada tänaste maakonnahaiglate rolli olla oma tõmbekeskuses eestvedaja esmatasandi ja sotsiaaltasandi koostöö korraldamisel ning tagada paikkonna vajadusi, arvestades esmavajalikke eriarstiabi ja õendusabi, mis on vajaduspõhiselt sidustatud esmatasandi ja sotsiaalteenuste osutamisega.

Samuti on väga oluline maakonnahaiglate koostöö pädevuskeskustega, mille osana tuleb selgelt sõnastada võrgustavate haiglate vastutusala ja võrgustamisega seotud kahepoolsed kohustused (so koostöökokkulepped) vähemalt seoses eriarstiabi kättesaadavuse, patsiendi käsitluse ja teavituse ning transpordi korraldusega.

Neist põhimõtetest lähtuvalt oleme osapooletega uuendamas haiglavõrgu arengukava, mille osana sõnastame igale haiglale riigipoolsed ootused.

Riigireformi Radari hinnang haiglate võrgustumisele.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.