Puksand: Keskmine rahulolu praktikaga oli 6,7 punkti 10st

Kätlin Puksand
Kätlin Puksand

Küsimustele vastab arstiteaduste praktikate koordinaator Kätlin Puksand.

Millised küsimused/teemad olid kirjas arstitudengite praktikate uuringus?

Küsimused puudutasid üldist rahulolu uue praktikaga ja selle korraldusega. Uue praktikaga seoses on esimest aastat kasutusel ka uus praktikapäevik ning soovisime teada saada kogemustest selle kasutamisel ja ettepanekuid muudatusteks. Kokku vastas 67 inimest meie kursuselt ehk pooled. Saime analüüsimiseks sõnalist tagasisidet 29 lehekülje ulatuses ning see sisaldas endas väga palju ettepanekuid.

Mis selgus uuringu tulemustena?
Üldine rahulolu uue praktikaga oli keskmiselt 6,7/10 ja rahulolu korraldusega 5,7/10. Oleme selle tulemusega hetkel rahul, kuna me räägime uue süsteemi esimesest aastast. Peamised murekohad korralduse osas olid seotud info liikumisega. Kuna uus süsteem hõlmab endas koostööd Tartu Ülikooli, haiglate, üldjuhendajate, koordinaatorite ja tudengite vahel, siis on ka mõneti arusaadav, et nii suure osapoolte hulgaga süsteemi sisse töötamine on keeruline ja aeganõudev protsess.
Teine väga suur probleemkoht on praktika-aasta rahastus. Hetkel on see iga haigla enda otsustada, kas ja millises ulatuses nad on valmis praktikat tasustama. Erinevad haiglad ja perearstikeskused on selleks ka esimesel aastal võimaluse leidnud, kuid neid on siiski vähe. See toob kaasa ebavõrdsuse ja tudengite mure seoses majandusliku olukorraga praktika-aasta jooksul. Ühelt poolt on natukene segaseks jäänud praktikandi roll haiglas ja tema oskused ning kohustused. Teiselt poolt ei ole kindlasti kõigi tudengite võime töösse panustada ühesugune, mistõttu on kõigile võrdsetel alustel töötasu maksmine keeruline.
Tudengit hindasid kõrgelt neid juhendajaid, kes pakkusid tudengile võimalust patsientidega ka iseseisvalt töötada, olles samal ajal koguaeg olemas, et vajadusel abistada. Kuna puudub koolitus juhendajatele, siis kahjuks on ka neid, kes selles eriti osavad ei ole.

Millest sõltub praktikandi huvi minna praktikale kindlasse haiglasse?
Väga keeruline küsimus. Tudengeid on väga palju ja erinevate huvidega. Kindlasti mängib rolli elukoha olemasolu või selle võimalus ning praktika tasustamine, usun et ka kogemus juhendamisel ning teiselt poolt tudengite soov ise võimalikult palju teha. Populaarsed on olnud Tallinna haiglad, Tartu Ülikooli Kliinikum ning maakonnahaiglatest Viljandi ning Pärnu haigla, kuhu on mõlemal aastal olnud rohkem soovijaid kui kohti.
Esimesel aastal, kui haiglate tingimused olid teadmata, oli konkurents väiksem. Sel aastal nägime, et näiteks Ida-Tallinna Keskhaiglasse, kus eelmisel aastal praktikat omal tingimustel tasustati, oli äärmiselt suur konkurents ning sinna haiglasse said tänu sellele need tudengid, kellel keskmine hinne on kõrgem. Ehk siis võib olla see on ka omamoodi haiglale kasulik.

Mis oleks teie ettepanekud, kuidas praktikate süsteemi efektiivsemaks muuta?
Kindlasti läbi süstemaatilise koostöö kõikide osapoolte ja konstruktiivse kriitika abil. Tagasiside, mis me kogusime, ei jää kindlasti viimaseks vaid oli vaid osake, mille põhjal saab osa muudatusi juba sisse viia ja aasta-aastalt praktikat paremaks teha.
Lisaks soovime kindlasti saada tagasiside ka juhendajatelt ning haiglatelt, sest nemad on selle süsteemi teine pool. Tulevikus on plaanis luua praktikabaaside andmebaas, kus kogu informatsioon oleks kergesti kättesaadav ning mis võimaldaks ka vahetumat tagasiside andmist. Suureks unistuseks on ka juhendajate koolitused ja praktikandi rahastusprobleemi lahendamine.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.