Liikuvad diagnoosikabinetid naha- ja eesnäärmevähi avastamiseks alustavad varsti tööd

Kliinikumi juht Urmas Siigur bussi võtmega.
Kliinikumi juht Urmas Siigur bussi võtmega.

Teisipäeval Tallinnast Tartusse kliinikumi poole sõitma hakanud kaks Jõulutunneli annetusega ostetud diagnoosikabinetti hakkavad patsiente üle Eesti aitama juba augustist.

Täpsemalt algab augustist töö eesnäärmevähi uuringutega – nahavähi avastamiseks mõeldud ringsõidud on veel kooskõlastamisel kliinikumis.

Eile märkis kliinikumi juhatuse esimees Urmas Siigur busside võtmeid üle võttes, et nad teevad kõik, et kingitus Eesti rahvalt saaks kingituseks Eesti rahvale. „Aga siin on võtmeroll haigekassal,“ lisas ta. Pidulikul üritusel viibis ka haigekassa juht Tanel Ross, kes ruttas kinnitama, et lepingumahu taha asi ei jää. Ta kinnitas veel eraldi Meditsiiniuudistele, et haigekassa garanteerib vajalikud mahud.

Kaks diagnoosikabinetti on küll kliinikumi käsutuses, kuid hakkavad tööle arstidega mehitatuna üle Eesti. Eesnäärmevähi avastamisel pannakse meestearst Margus Punabi sõnul rõhku eriti ka Ida-Virumaale, et parandada senist uroloogia taset maakonnas. „Need bussid on väga suur samm Eesti uroloogia arengule,“ kinnitas Punab. „Me saame nendes kabinettides teha sama kvaliteetset tööd kui kliinikumis, v.a üks analüüs – spermaanalüüse seal teha ei saa.“

Urmas Siigur lisas, et praktilise poole pealt toimuvad suvel arstide koolitused, et õpetada nad välja mobiilsete kabinettidega töötama. Edasi hakkab registreerimine ja info liikuma tema sõnul ilmselt esmatasandi vahendusel. Seega informeeritakse võimalustest suvel ka perearste.

Kuna bussid hakkavad tööle üle Eesti, siis peaksid need kiirendama inimeste, eriti maainimeste, eriarstile jõudmist ja uued vähijuhtumid avastatakse varem. See tegi heameelt pidulikul üritusel viibinud onkoloog Vahur Valverele, kes on ka Eesti Vähiliidu nõukogu esimees. Just vähiliidu algatusel toimus eelmiste jõulude ajal rekordilise tulemusega Jõulutunneli saade, mis kogus algselt planeeritud 150 000 euro asemel 312 600 eurot, mille eest sai osta mitte ühe, vaid kaks diagnoosikabinetti.

Galerii

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.