Lastekaitse Liit on mures laste pediaatrilise teenindamise pärast lähiaastatel

MTÜ Lastekaitse Liit tegi pöördumise sotsiaalministrile ja haigekassa juhile.

MTÜ Lastekaitse Liit on mures laste pediaatrilise teenindamise pärast lähiaastatel. Meie väike vabariik on imikusuremuse madala näitaja poolest tõusnud tänu akuðöör-günekoloogide ja lastearstide tublile tööle kogu maailmas esikohale, imikusurma põhjuseks on eeskätt kaassündinud eluks sobimatu patoloogia.  Samas kavandatakse Eesti Haigekassa arengukava eelnõus aastateks 2017-2020 tagada maakonnas kohapeal teenused vaid järgmistel ambulatoorsetel erialadel: üldkirurgia, sisehaigused, kõrva-nina-kurguhaigused, silmahaigused, naha-suguhaigused, naistehaigused ja taastusravi. Ka päevaravi osutavate erialade seas ei ole kavandatud raviteenuste osutamist pediaatrite poolt. Millised on olnud tõenduspõhised uuringud pediaatrilise teenuse  lõpetamiseks maakondades?

Käesoleval aastal jõustunud lastekaitseseaduse §4 kohaselt on lapse heaolu lapse arengut toetav seisund, milles lapse füüsilised, tervislikud, psühholoogilised, emotsionaalsed, sotsiaalsed, kognitiivsed, hariduslikud ja majanduslikud vajadused on rahuldatud. Pediaatrilise abi ööpäevaringse kättesaadavuse kaotamine  seab hädaohtu lapsed, kes sageli haigestuvad just õhtu- või öötundidel. Perearstide ambulatoorne vastuvõtt on seadusandlikult limiteeritud 40 tunniga nädalas ja seda osutatakse ainult tööpäevadel. Siiani on lahendamata elanikele esmatasandi ambulatoorse abi osutamine nädalavahetustel ja riiklike pühade ajal.

Pediaatrilist statsionaarset ravi osutatakse juba praegu maakonnahaiglate siseosakondades. Vajadusel on pediaater maakonnas väljakutsutav ka raskes seisundis lapse hospitaliseerimisel ööpäevaringselt. Siin ei aita võimalus e-konsultatsiooniks lastehaiglate või -osakondadega  neljas suuremas linnas. Ägeda patoloogiaga last tuleb jälgida ja ravida siiski kohapeal. Ka mitmete keerulisemate haigusjuhtude diagnostikaks ja raviks vajatakse väljaõppinud spetsialisti, lastearsti teadmisi ja oskuseid.

Eriti küüniliselt mõjus 17. juunil 2016 Eesti Päevalehes avaldatud artiklis „Maakonnahaiglate lastearstide saatus selgub sügiseks“ toodu, et „Lastearstide kulu haigekassale on 1, 037 miljonit eurot“. Lapsed moodustavad meie elanikkonnast 20,5%. Näiliselt suur kulu moodustab 2016. aasta tervishoiuteenuste kulust 741 miljonit krooni vaid 0,139%. Kas seda on tõesti nii palju, et kaotada tulevikus siiani hästi töötav pediaatriasüsteem, seada ohtu laste heaolu ja piirata vajaliku erialase abi kättesaadavust vajadusel.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.