Männik: arsti juurde tutvuste või rahakoti abil

Georg Männik
Georg Männik

Taasiseseisvusaja jooksul oleme jõudnud nii kaugele, et oleme suutnud arendada sellise tervishoiusüsteemi, mis ilmselgelt ei ole kestlik, kirjutab IRLi kuuluv PERHi nõukogu liige Georg Männik.

Eriarstiabi kättesaadavus halveneb järjekindlalt, ravijärjekorrad kasvavad pidurdamatult. Et üldse arsti jutule pääseda, tuleb kasutada tutvusi või pere rahakotti, kirjutab Männik Postimehes ilmunud arvamusloos. 

Ta jätkab, et lisades siia esmatasandi tervishoiu pessimistlikud tulevikuprognoosid, tervishoiutöötajate frustratsiooni ning võimetuse lahendada palga ja töötingimuste muresid, on mõistetav, et tervishoiu korraldus ise on põdemas pikaldast ning rasket haigust. Stressis on mõlemad osapooled – nii patsiendid kui ka arstiabi osutajad.

Männik leiab, et kahtlemata ei ole tegemist tänase, eelmise ega ka võimaliku järgmise koalitsiooni võimetusega, vaid pikkade aastate jooksul tehtud ideoloogiliselt valede valikute kuhjumisega. Huvitaval kombel viitab tervishoiu olukord kogu riigi põhiprobleemile: selleks on ühtse kontsepti puudumine, millist riiki me ülepea kavatseme üles ehitada. Kas see on tsentraalsel ümberjagamisel põhinev sotsiaaldemokraatlik või maksimaalselt inimesele pandud vastutusega liberaalne või tasakaalustatud, kohustustel ja vastutusel toimiv, konservatiivsete põhimõtetega riik?

Meie tervishoius püüavad üheaegselt toimida erinevad põhimõtted ja mudelid. Tulemuseks on, et samas turusegmendis, st tervishoius tegutsevaid isikuid – nii patsiente kui ka tervishoiuteenuse osutajaid – käsitletakse ebavõrdselt. See on vastuolus nii Euroopa traditsiooniliste arusaamadega kui ka meie põhiseaduse vaimuga.

Tervishoiu rahastamise poolt vaadatuna on meil tegemist ümberjagamisel põhineva sotsiaalmaksu suunamisega läbi riigieelarve. Teisisõnu on tegemist eelarvelise rahastamisideoloogiaga. Rahastamisvalikute läbipaistvus on maksumaksja ja patsiendi poolt vaadatuna pea olematu ning ka poliitiline vastutus on tagasihoidlik.

Esmatasand ehk perearstid on pärit hoopis teisest ühiskonna ülesehituse ideoloogiast, esindades pigem liberaalse majanduse põhimõtteid. Nad on kui üksikud võitlejad ettevõtja staatuses ja vastutavad arstiabi teenuste osutamise eest kogu oma vara ja peaga – eriti siis, kui oma praksise arendamiseks on vajalik võtta laenu. Üksikettevõtja-perearst on olemuslikult vastamisi kõikide avatud turu muredega, mis annab näiliselt liberaalse vabaduse tegutsemiseks. Näilise seetõttu, et rahastamine toetub eelpool viidatud eelarvelisele korraldusele ja seetõttu otsene seos osutatavate terviseteenuste ja ka töö motivatsiooniga on pärsitud.

Haiglaravi korraldamine on aga kolmandast dimensioonist. Riigi ja kohaliku ressursi peale on rajatud eraõiguslikel põhimõtetel erakapitalita ja eravastutuseta toimivad ettevõtted, mis toimivad soodustingimustes juba ette garanteeritud rahastusel. Kuigi ainurahastajaks on riik, ei toimu samaaegselt nende ettevõtete ühtset juhtimist. Ühtse ideoloogia puudumine võimaldab igal haiglal ühelt poolt tegutseda eraettevõtte, teisalt aga eelarvelise asutusena. Kuna samal ajal tegutsevad ka vähesed kõrvaltoetuseta erakapitalil toimivad haiglad, siis see tähendab, et me lihtsalt imiteerime turumajandust.

Seega ühte haavatavat organismi – tervishoiu korraldust – püütakse järjekindlalt ravida ravimitega, mis on omavahel sobimatud. On selgelt nähtav, et tervishoiu korraldus on kui riigi väike mudel, mis peegeldab läbivat muret – nägemuse puudumist.

Ilmselgelt tänase poliitilise kultuuri juures ei ole võimalik põhiküsimustes konsensust saavutada. Võib-olla see ei olegi halb, sest ka järskude pöörete tegemine ei pruugi viia sihile.

Tervishoiu korraldamise stabiilse arengu tagamiseks võiks alustada kõige tähtsamast – inimesest.

Edasi saab lugeda algallikast.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.