Tasude avalikustamine läks edukalt

Ravimitootjate Liidu juhataja Riho Tapfer.
Ravimitootjate Liidu juhataja Riho Tapfer.

EPFIA (Euroopa Ravimitootjate Assotsiatsioon) andmete avalikustamisest on möödunud ligemale kolm kuud.

Kõik ravimitootjad avalikustasid Euroopas arstide ja tervishoiuorganisatsioonidega tehtud koostöö raames makstud tasud ning antud toetused, lisaks veel summeeritud kujul ka uuringu ja arendustegevuste jaoks makstud tasud.

Kuna Eestis on olnud juba aastaid osa andmeid avalikult leitavad, siis võis eeldada, et väga suure muudatusega tegemist ei ole. Suurim muudatus oli avalikustamise koht - ravimifirmade veebileheküljed.

Hea on tõdeda, et üldiselt saadakse aru ravimitööstuse ja arstide koostöö ning koolitusvajadustest, kuigi esineb ka erandeid. Euroopa teistes riikides on avalikustamine kulgenud üldiselt sarnaselt Eestile, kuigi võibolla on mõnedes riikides olnud avalikkuse tähelepanu suurem, kuna varasemalt ei ole neid suhteid deklareeritud.

Selgitus. Ilmselt vajab nii ravimisektori ja tervishoiu vaheline koostöö ja ka selle avalikustamine siiski enam selgitamist, kuna meedias kajastusid mõningad olulised väärtõlgendused. Näiteks väideti mõnes artiklis ja kommentaaris, justkui oleks tasusid makstud niisama ja neid käsitleti kui hüve arstile.

Tegelikult see nii ei ole, kuna näiteks lektoritasu puhul on tegemist tasuga tehtud töö eest ning on ebamõistlik eeldada, et seda teeb või peaks tegema arst tasuta oma põhitöö välisel ajal. Samuti ei saa pidada sõltumatul teadus- või erialakonverentsil osalemise kulude katmist mingil moel hüveks. Tegemist on koolitusega, mida tehakse ravikvaliteedi parandamise nimel. Arstide erialase taseme hoidmiseks on rahvusvahelised koolitused ja kogemused vajalikud ja keegi peab need kulud katma.

Meie jaoks oli mõnevõrra üllatav, et isikustamata esitati ligi 20% andmeid. Avalikustamiseks on vajalik arsti või apteekri nõusolek ja üle 80% selle ka andis. Mõistagi on see iga inimese enda vaba valik, kuid sellegipoolest jätab see õhku küsimuse, miks pea viiendik oma nõusolekut ei ole andnud. Avalikustamise mõte ju on suurendada läbipaistvust arstkonna ja ravimitootjate suhetes ning kummutada müüte salapärastest suhetest

Paradoksaalsel moel saavad aga avaliku, mõnikord ka negatiivse alatooniga tähelepanu osaliseks just need arstid ja apteekrid, kes on olnud nõus enda kohta käivate andmete esitamisega. Usun, et aja jooksul nõusolekute hulk suureneb.

Probleem. Avalikustamine tõi välja veel ühe probleemi. Nimelt tegutsevad Eestis mitmed rahvusvahelised ravimifirmad, kes mingil põhjusel ei ole liitunud ravimitootjate liiduga ja nad ei pruugi olla ka EFPIA liikmed. Seetõttu ei saa nende firmade puhul olla kindel, kas läbipaistvuse suurendamise soovitused on täidetud või mitte.

Peame endastmõistetavaks, et kuuludes EFPIAsse, ollakse ka riigipõhise liidu liige, kuna just liikmesriikides viiakse ellu ja järgitakse üle-euroopalisi eetikanorme. Miks osad suurkorporatsioonide esindused ei soovi ravimitootjale liidu liikmed Eestis olla, vajab selgitamist.

Need ravimitootjad, kes kuuluvad ravimitootjate liitu, kinnitavad oma tahet järgida ja tunnustada üle-euroopalisi eetikanorme ning panustada ka Eesti ravimisektori arengusse.

Lisa kommentaar

  • Riho Tapfer
    Ravimitootjate Liidu juhataja

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.