Euroopa Kohus: alkoholipudel pole koht tervisealastele väidetele

Saksamaa kohtus vaidlustati mõiste "kerge seedida" kasutamine veini turustamiseks, veinitootja sellega nõus ei olnud ja nii jõudis vaidlus Euroopa Kohtusse.

Saksamaal turustatakse mahedaid happeid sisaldavat veini, mille kaelaetiketile on trükitud „Edition Mild kerge seedida/seedimissõbralik“.

Riigi Teatajas avaldatud kohtulahendi analüüsist selgub, et Saksamaa kohtus vaidlustati mõiste "kerge seedida" kasutamine veini turustamiseks, sest määrus (EÜ) nr 1924/2006 keelab tervisealaste väidete kajastamise jookidel, mille etanoolisisaldus mahu järgi on üle 1,2 mahuprotsendi.

Veini turustaja hinnangul ei ole aga määruse mõistes tegemist tervisealase väitega, vaid üksnes viitega üldisele heaolutundele.

Saksamaa kohus esitas Euroopa Kohtule eelotsusetaotluse selle kohta, kas "tervisealane väide" peab olema väide kasuliku toitumisalase või füsioloogilise mõju kohta, mis on suunatud füüsilise seisundi pidevale paranemisele, või piisab ka väitest ajutise mõju kohta, mis piirdub söömise või joomise ja seedimise vahele jääva ajaperioodiga.

Lisaks küsis Saksamaa kohus, kas juhul, kui mõiste hõlmab ka ajutist mõju, ei ole määruse keeld alkohoolset jooki tervisealase väitega reklaamida vastuolus Euroopa Liidu põhiõiguste hartas sätestatud kutse- ja ettevõtlusvabadusega.

Ka Eesti esitas Euroopa Kohtule oma seisukoha, mille järgi tuleb tervisealaseks väiteks lugeda iga väide, mis viitab aine mõjule inimorganismi funktsioneerimisele või füsioloogilistele protsessidele, sõltumata sellest, kas väide käsitleb kitsamalt üht organit või organsüsteemi või inimese füüsilist ja vaimset seisundit üldisemalt ning kas see puudutab lühi- või pikaajalist mõju.

Mis puudutab piirangut Euroopa Liidu põhiõiguste hartas sätestatud kutse- ja ettevõtlusvabadusele, siis seda õigustab Eesti hinnangul rahvatervise kaitse vajadus.

Euroopa Kohus leidis Eestiga sarnaselt, et mõistet "tervisealane väide" tuleb tõlgendada laialt. Mõiste peab hõlmama mitte üksnes seost, mis annab mõista, et tänu toiduaine tarbimisele paraneb tervislik seisund, vaid ka sellist seost, mis annab mõista, et negatiivne või kahjulik mõju, mis toiduaine tarbimisega kaasneb või sellele järgneb, puudub või seda on vähendatud.

Euroopa Kohtu hinnangul ei ole siinjuures oluline kahjuliku mõju lühi- või pikaajalisus, vaid arvesse tuleb võtta nii ajutist ja mööduvat mõju kui ka teatud toiduaine korduvast ja pikaajalisest tarbimisest tingitud mõju füüsilisele seisundile.

Seega ka põhikohtuasjas vaidluse all olev viide on tervisealane väide, kuna see võib jätta mulje veini kasulikust füsioloogilisest mõjust.

Euroopa Liidu põhiõiguste hartaga seoses leidis kohus, et alkohoolsetel jookidel tervisealaste väidete kasutamise keelu kooskõla hartaga ei saa hinnata üksnes kutse- ja ettevõtlusvabadusest lähtudes, vaid arvestama peab ka harta artiklist 35 tulenevat tervise kaitset.

Kuna on tõendatud, et alkoholi tarbimisega võib kaasneda kompleksne kahjulik mõju, eelkõige rasketesse tõbedesse haigestumine, on kohtu hinnangul alkohoolsed joogid toidu erikategooria, mille suhtes on eriti rangete õigusnormide kehtimine õigustatud.

Kohus leidis, et keeld on ka proportsionaalne, kuna sellega ei takistata kuidagi alkohoolsete jookide tootmist või turustamist, vaid reguleeritakse üksnes alkohoolsete jookide märgistamist ja reklaami. Seega ei mõjuta piirang mingil viisil kutse- ja ettevõtlusvabaduse olemust ega tegelikku sisu.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.