Georg Männik: kas oleme valmis tervishoiu rahastamist muutma?

Tervishoiuekspert Georg Männik.
Tervishoiuekspert Georg Männik.

Eesti ravikindlustuse ideoloogia on tänapäeva üks arhailisemaid ja hiiliva sotsialismi tunnustega.
Viimasel ajal on palju juttu haigekassa esimese poolaasta eelarvedistsipliinist. 33 miljoni euro suurune puudujääk on esile kutsunud eri kaaluga reaktsioone, leiab tervishoiuekspert Georg Männik.

Esimene tõdemus: raha on vähe. Ent me ei tohiks end automaatselt võrrelda teiste arenenud maadega, vaid peaksime suutma põhjendatult öelda, kus raha tegelikult napib. Kas on puudu laiahaardelistest haiguste ennetuse ja tervise- edenduse programmidest? Võib-olla on hoopis esmatasand alarahastatud ja ebaühtlaselt välja arendatud?

Teine probleem on ravikindlustuse enda põhimõtetega. Mingil põhjusel oleme arvamusel, et meie ravikindlustus on edumeelne, sest on üks Euroopa solidaarsemaid. Paljud väliseksperdid on aga teisel arvamusel: meie ravikindlustuse ideoloogia on tänapäeva üks arhailisemaid ja hiiliva sotsialismi tunnustega.

Kui riigikogu võttis 2002. aastal vastu ravikindlustuse seaduse, siis teati täpselt, et see ei kannata demograafilist survet välja ja ainult tööjõumaksudel põhinev süsteem pole kestlik. Oli selge, et on ainult aja küsimus, millal tuleb tervishoiukulutuste korvamiseks otsida lisaallikaid.

Kolmandaks: tervishoiuteenuste osutamise süsteem ei toimi eri tasandite vahel harmooniliselt ega tasakaalustatult. Pigem käib olelusvõitlus, kes ja kui palju oskab haigekassast raha saada. Turumajandust püüavad korraga matkida omanikuta eraõiguslikud sihtasutused, avalikus omandis olevad erakapitalita, kuid samuti eraõiguslikud raviasutused, perearstid kui ettevõtjad ja erakapitalil toimivad eraraviasutused. Kõigil neil on erinev motiveeritus ja vastutus ning erinevad majanduslikud riskid. Ei ole ühtegi eeldust, et selline kirju pilt võimaldaks kujundada ühtselt toimivat tervishoiusüsteemi, mis kohtleks õiglaselt kõiki osapooli.

Loe täismahus Eesti Päevalehest.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.