Punab: pisikese lisaraha toomine enam ei aita

Meestearst Margus Punab.
Meestearst Margus Punab.

Tervishoidu pisikese lisaraha toomine praegu enam selle kättesaadavust sisuliselt ei paranda, vaja on suurt ja aastatepikkust tööd, kirjutab meestearst Margus Punab enda Facebooki postituses.

Tänane reaalsus on, et enamik arstkonnast on sisuliselt käega löönud ja tegijamad endale süsteemivälise mugava nišši leidnud. Eravastuvõtud, osakoormusega või põhikohaga töö välismaal, teleteenuse osutamine rahvusvahelisele või kohalikule turule, teadustöö. Kõrgeltharitud energiarikkad inimesed hätta ei jää. 

Hätta jäävad järjest enam patsiendid. MMS ja tema analoogid, imeravitsejate viimaste aastate tähelend jne on vaid tagajärg, mis tuleneb otseselt rahuldamata (tervishoiu) teenuste vajadustest.

Tegemist on klassikalise poliitilise ignorantsuse tagajärjega. Kurbloolisus on selles, et millegi sisuliseks muutmiseks on (õige?) aeg juba maha magatud. Tervishoidu pisikese lisaraha toomine täna enam kättesaadavust sisuliselt (kindlasti mitte proportsionaalselt panusega) ei paranda. Süsteemse muutuse käivitamine, mis annaks meie inimestele tõesti parema ja patsiendikesksema teenuse normaalse kättesaadavuse ja kasvava kvaliteediga vajab iga aastaga järjest suuremaid riiklikke kulusid. 

Kuna ma ei usu, et meil oldaks valmis tänase 6% asemel süsteemi Euroopa keskmisele tasemele vastav 9% SKPst panustama, siis valmistugem omaosaluse hüppeliseks kasvuks. Isegi kui oldaks selleks valmis, vajaks positiivsete arengute käivitamine väga suurt, ilmselt aastaid kestvat, tööd usalduse taastamise nimel. Mina näen siin ainukese toimiva lahendusena riigi ja arstide vahelist hea tahte memorandumit, kus mõlemad osapooled kinnitavad milliseid muutuseid tagatakse ja kuidas seda garanteeritakse.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.