JIA-d põdevatel lastel esineb sagedamini diabeeti

Diabeet ja JIA tunduvad olevat omavhel seotud.
Diabeet ja JIA tunduvad olevat omavhel seotud.

Juveniilse idiopaatilise artriidi ja I tüüpi diabeedi vahelise seose täiendav uurimine võib kaasa tuua uusi ravimeetodeid.

Rohkem kui 9000 patsienti hõlmanud uuringu tulemused, mida esitleti juunis Euroopa Reumavastase Liiga aastakongressil (EULAR 2016), on näidanud, et I tüübi diabeeti esineb juveniilse idiopaatilise artriidiga (JIA) patsientidel märkimisväärselt sagedamini kui üldise elanikkonna hulgas. Selle diabeedi ja JIA vahelise seose parem mõistmine võib kaasa tuua uusi ennetavaid ja terapeutilisi sekkumismeetodeid mõlema haiguse korral.
JIA on kõige levinum lapsepõlves esinev krooniline reumaatiline haigus, mis mõjutab 20 kuni 150 last igast 100 000 lapsest. Määratluse kohaselt on see sünoviaalliigeste krooniline põletik, mille põhjus on teadmata; see võib esineda juba aastastel lastel ja kestab vähemalt kuus nädalat. JIA põhjustab valu, paistetust ja liigeste jäikust ning mõnikord löövet ja palavikku. Revimeetodite arengust hoolimata võivad JIA tõttu paljud lapsed olla sunnitud koolist puuduma ning neil on keeruline füüsilistes tegevustes osaleda.

Mõnel viimasel aastal on tehtud olulisi samme nn 'vastuvõtlikkuse' geenide mõistmisel, mis aitavad kaasa erinevate autoimmuunhaiguste tekkele. Hakkab selguma, et vaatamata ilmsetele kliinilistele erinevustele autoimmuunhaiguste vahel on neil mitmed ühised geneetilised riskifaktorid. Seetõttu võivad JIA-ga lastel ja noorukitel välja kujuneda ka teised autoimmuunhaigused.
"Me teame, et 1. tüübi diabeediga noorte inimeste hulgas esineb juveniilset idiopaatilist artriiti selgelt sagedamini, võrreldes üldise pediaatrilise elanikkonnaga," ütles doktor Kirsten Minden Saksamaa Berliini Reumatismi Uurimiskeskusest. "Kuid antud uuring näitab vastupidist korrelatsiooni - I tüüpi diabeet on rohkem levinud JIAga patsientide hulgas. Järgmiseks sammuks on uurida üksikasjalikult faktoreid ja mehhanisme, mis nimetatud kaht haigust ühendavad, ning selgitada välja, kas tehtud tähelepanekud kehtivad ka teistes geograafilistes piirkondades, kus mängivad rolli teistsugused keskkonna- ja geneetilised faktorid. Seda seost paremini tundma õppides võime me suuta välja töötada uusi ennetavaid ja terapeutilisi ravimeetodeid," märkis doktor Minden.

Enamustel juhtudel tekkis diabeet enne JIAd

Uuring hõlmas 9359 JIAga patsiente keskmise vanusega 12 eluaastat ja keskmise haiguse kestusega 4,5 aastat, kes olid registreeritud Saksamaa riiklikus pediaatrilises reumatoloogia andmebaasis (NPRD ) aastatel 2012 ja 2013. Neist oli I tüüpi diabeet diagnoositud 50 lapsel, mis vastab diabeedi esinemismäärale 0,5%. Üldise elanikkonna sarnase vanuse ja soolise proportsiooniga valimiga võrreldes oli diabeedi levik JIAga patsientide hulgas märkimisväärselt suurem; kontrollrühmaga võrreldes oli diabeedi esinemismäär JIAga patsientidel ligikaudu kahekordne (tüdrukutel 1,92 ja poistel 2,04).

Rohkem kui pooltel patsientidest (58%) kujunes diabeet välja enne JIAd. Diabeet tekkis keskmiselt viis aastat enne JIA teket. Patsientidel, kellel JIA tekkis enne I tüüpi diabeeti, kujunes diabeet välja keskmiselt ligikaudu kolm aastat pärast JIA teket. Enamik neist patsientidest ei olnud enne diabeedi teket saanud mingeid haigust moduleerivaid reumaravimeid (DMARD). JIA raskusspektri osas ei erinenud I tüüpi diabeediga patsiendid oluliselt nendest, kellel diabeeti ei esinenud.

Lisa kommentaar

  • Sience Daily
    tõlkis Kalle Klein

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.