Madis Veskimägi: "hea perearst" annab alati haiguslehe

Tõstamaa perearst Madis Veskimägi.
Tõstamaa perearst Madis Veskimägi.

Eesti meditsiinisüsteemi esmatasandi, perearstiabi rahastamine on pearaha põhine. Mida rohkem "päid" seda rohkem ka raha on pealtnäha tore, aga sisult mitte analüüsib Tõstamaa perearst Madis Veskimägi.

Tundub mõistlik - heal arstil on rohkem patsiente ja motiveeritus veelgi paremaks tööks. Praktikas aga on mitmed erisused ehk ärireeglid mis kipuvad asjade käiku mõjutama. Tulemuseks on aga kaos, meditsiinilised probleemid, kollegiaalsuse kadumine ja tülid ning vastandumine perearstkonna seas.

Mõned näited. Eesti patsient usub, et hea perearst on see, kes annab kohe soovitud saatekirja. Kui seda ei saa ja arst ajab "oma joru" siis tuleb muidugi leida uus ja "parem" arst kes teeb nii nagu patsient tahab. Eestis on masendavalt palju rahustisõltlasi ("Xanax", diazepam, bromazepam, uinutid "Imovane" jt). Nende liigset tarvitamist soodustab pingeline elu, vajadus kiireks "väljalülitamiseks", oskamatus kontrollida oma suhteid iseenda ja lähedastega. Aga ka ülilihtne võimalus saada retsept perearstilt soovitud vahendile. Sellest on kohati kujunenud tööstusharu, tuntud kui retseptivabrikud, sihtrühmaks ülelahe kannatajad.

Seoses perearstidega kehtib sama reegel. Hea perearst kirjutab pikema jututa retsepti. Kui nii ei lähe, leitakse uus arst, kes "teeb nii nagu patsient tahab". Järgmine perearst tervitab rõõmuga uut "pead" nimistus ja on valmis olema "hea perearst". Muidugi on "hea" perearst see, kes annab alati haiguslehe ja vormistab korraliku töövõimekaotuse või võimalikult sügava puudeastme. Kui perearst muutub patsiendile tüütuks oma naaksumisega suitsetamise, kehakaalu ja ravikuulekuse teemal, siis see ei jää karistamata. Perearst, püüdes teha head tööd, hoopis kannatab rahaliselt, kuna "pea" lahkub nimistusse, kus tehakse nii nagu tema tahab. Turureeglid, mis teha.

Perearsti nimistu suurus sõltub peamiselt aga selle geograafilisest paiknemisest. On maapiirkondi, eemal keskustest, kus elanike arv on väiksem ja kahanev. See on tänapäeva maailma üldine tendents, linnastumine. Maapiirkonda jääb vähem elanikke, kes on valdavalt vanemaealised ja paljude krooniliste haigustega. Ja ilmneb ärimeditsiini fenomen. Meedikute töö hulk kasvab, kahaneb samas rahastamine ja kogenud meedikute palk. Samas kasvab nende kibestumine, meeleheide, tööd aga jätkatakse kohusetundest oma kodukohas armsaks saanud patsientide ees.

Perearstkond suhtleb omavahel e kirjade listis, hea võimalus operatiivselt jagada infot, puistata südant jm. Räige ja jaburana tundub olukord, kus mõned perearstid pealinnas valivad oma nimistusse patsiente- eelduseks on see, et inimene peab olema noor ja terve. Majanduslikult suisa kahjulik on eakas ja krooniliste haigustega patsient, keda oleks vaja regulaarselt uurida.

Jaburamat ja haigemat olukorda on vist raske ette kujutada.

Lisa kommentaar

  • Tõstamaa perearst
    Madis Veskimägi

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.