Pressiteade

Spiolto® Respimat® parandab oluliselt KOKi-haigete koormustaluvust

Tiotroopium ja olodaterool koos kehalise treeningu ja elustiili muutmisega parandasid platseeboga võrreldes oluliselt uuritavate koormustaluvust (1, 2).
Kliinilise uuringu PHYSACTO® tulemused näitasid veel füüsilisel koormusel tekkiva düspnoe vähenemist võrreldes platseeboga neil isikutel, kes tarvitasid tiotroopiumi ja olodaterooli (1).
Kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse (KOK) varases faasis on inimese aktiivsuse vähenemine haiguse progresseerumise kindel ennustaja, samuti suurendab see invaliidistumise ja surma riski (3, 4).

Bracknell (Ühendkuningriik), 5. september 2016 – Firma Boehringer Ingelheim teatas III faasi kliinilise uuringu PHYSACTO® esmastest tulemustest, mille kohaselt aitab Spiolto ® Respimat® (tiotroopium + olodaterool) kombineeritult füüsilise treeninguga, KOKi-haigetel ilma puhkepausideta  kõndida pikema aja jooksul, võrreldes platseeboga (1, 2). Kõik uuringus osalenud kaasati elustiili muutmise programmi, mis sisaldas terviseõpet ja selliste praktiliste võtete omandamist, mis aitavad haigust paremini ohjata (1, 2, 5). Uuringu andmed esitati Euroopa Kopsuarstide Seltsi (ERS) rahvusvahelisel kongressil Londonis. 

KOK on raske, kuid mõjutatava kuluga kopsuhaigus, mida põeb maailmas 210 miljonit inimest (6). Juba haiguse varases staadiumis on patsientide igapäevased toimingud piiratud õhupuuduse tõttu (4). Füüsilise aktiivsuse vähenemine avaldab olulist negatiivset mõju haigete elukvaliteedile ja võib viia seisundi halvenemiseni (4). Prognooside kohaselt suureneb järgmise 10 aasta jooksul KOKist tingitud suremus rohkem kui 30% ning 2030. aastal saab see haigus maailmas kolmandaks peamiseks surmapõhjuseks (7). 

Kliinilise uuringu PHYSACTO (NCT02085161) ülesehitus võimaldas hinnata KOKi säilitusravi (kas üksi või koos juhendatud kehalise treeninguga) mõju koormustaluvusele ja kehalisele võimekusele, sh kehalise aktiivsuse ja kogetud raskuste näitajatele (1, 2). KOKi haiged randomiseeriti nelja uuringurühma, millest esimeses kasutati tiotroopiumi ja olodaterooli Respimat®; teises tiotroopiumi ja olodaterooli Respimat® koos kehalise treeninguga; kolmandas vaid tiotroopiumi ja neljanda rühma liikmetele määrati platseebo (2). Kõik uuringus osalejad läbisid 12-nädalase elustiili muutmise programmi eesmärgiga tagada optimaalne keskkond selleks, et uuritavate  koormustaluvuse  paranemise tulemusel suureneks nende igapäevane füüsiline aktiivsus (5). Selle programmi käigus said uuringus osalejad kehaliseks treeninguks abistavaid vahendeid (nt sammulugeja ja koolitus haiguse kontrolli all hoidmiseks) (5). 

Kaheksa nädala pärast täheldati neil keskmise ja raske KOKiga haigetel, kes said tiotroopiumi ja olodaterooli Respimat®, millele lisanduskehaline treening, et platseeborühmaga võrreldes paranes nende koormustaluvus 45,8% (vastavalt 244 ja 356 sekundit, p < 0,001). Uuringu PHYSACTO täiendavate tulemuste kohaselt paranes platseeboga võrreldes oluliselt koormustaluvus ka neil tiotroopiumi ja olodaterooli saanud uuritavatel, kes end kehaliselt ei treeninud (29,2%, vastavalt 244 ja 315 sekundit; p < 0,05) (2). Koormustaluvust mõõdeti ajaga, mille jooksul KOKi haiged olid võimelised kõndima kestvus-süstikkäimistestis. Test näitas, kui kaugele oleks võimalik isikul standardkiirusel puhkuseta kõndida (8). Samuti selgus uuringust, et tiotroopium ja olodaterool Respimat® vähendas platseeboga võrreldes füüsilise aktiivsusega seotud hingeldust (1).  

Kliiniline uuring PHYSACTO on jätkuks uuringule MORACTO® ja TORRACTO® 1 ja 2, mille tulemuste kohaselt pikendas tiotroopium ja olodaterool Respimat® platseeboga võrreldes kehalist koormustaluvust (9, 10). PHYSACTO® uuring on osa mahukast TOviTO® III faasi kliiniliste uuringute programmist, millega uuritakse tiotroopiumi ja olodaterooli Respimat® efektiivsust ja ohutust KOKi ravis. 

Leuveni ülikooli kardiovaskulaarse ja respiratoorse rehabilitatsiooni üksuse juhi professor Thierry Troostersi sõnul on KOKi-haigetel eluliselt tähtis säilitada kehaline aktiivsus, sest see võib aidata aeglustada haigusest tingitud probleemide süvenemist ja vähendada nende mõju terviseseisundile. Uuringu PHYSACTO® tulemused näitavad esimesena, et KOKi ohje holistliku käsitluse korral (sisaldab käitumise muutmist koos kehalise treeningu ja kestva efektiivse bronhodilataatorraviga) saab parandada haigete kehalist võimekust ja vähendada hingeldust  igapäevaste toimetuste tegemisel.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.