Ajutiste töövõimetushüvitiste väljaviimine annaks ajapikendust

Nohu.
Nohu.

Töövõimetushüvitiste kulude väljaviimine ravikindlustuse eelarvest tekitaks ravikindlustuse eelarvele puhvri, mis kataks demograafiamuudatuste mõju järgnevaks 20 aastaks. Samas tuleb arvestada, et töövõimetushüvitiste kulude väljaviimine ravikindlustuse eelarvest lükkab jätkusuutlikkuse küsimuse vaid edasi.

Seega, perspektiivis ei ole töövõimetushüvitiste kulude ravikindlustuse eelarvest väljaviimine ravikindlustuse pikaajalise jätkusuutlikkuse tagamiseks optimaalne meede. See ei muuda ravikindlustuse tulubaasi, mis jääb endiselt sõltuma tööealisest elanikkonnast. Samas parandaks see lühiajalises vaates ravikindlustuse eelarve positsiooni, mis juba praegu sunnib jätkusuutlikkuse tagamiseks kasutama reserve.

Kuna ravikindlustuse vahenditest kaetakse ka hooldushüvitisi, sünnitushüvitisi ja lapsendamishüvitisi, tuleb detailsemalt analüüsida ka nende hüvitiste üleviimist sotsiaalkindlustusametisse. Peretoetuste ja -teenuste rohelises raamatus on neid võimalusi kaalutud. Samas tuleb arvestada, et kuna vanemahüvitisel on palju lisaboonuseid, mis sünnitushüvitisega ei kaasne, võib sünnitushüvitiste üleviimine sotsiaalkindlustusametisse olenevalt muudatusest kaasa tuua täiendavaid kulutusi. Seega tuleks esmalt analüüsida võimalusi hooldus- ja sünnitushüvitiste väljaviimiseks ravikindlustuse eelarvest.

Allikas: Rahastamise jätkusuutlikkuse analüüs ja ettepanekud.
(Ettepanekute väljatöötamiseks moodustati 2015. aasta oktoobris sotsiaalministeeriumi eestvedamisel töörühm, kus osalevad ka rahandusministeerium, Eesti Haigekassa, Maailma Terviseorganisatsioon ja Eesti Haiglate Liit)

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.