Tervishoiu rahastamine vajab hädasti suurendamist

Arstide liidu peasekretär Katrin Rehemaa.
Arstide liidu peasekretär Katrin Rehemaa.

Tervishoiutöötajad ei näe palju võimalusi sõlmida kollektiivlepingut, kui valitsus ei tee otsuseid, mis tagaksid patsientidele vajaliku ravi rahastamise haigekassa poolt, kirjutab arstide liidu peasekretär Katrin Rehemaa.

Tervishoiutöötajate kollektiivlepingu läbirääkimiste lepituskoosolek toimus sel aastal 29. septembril. 

Uus riiklik lepitaja ei ole veel oma ametlikku pakkumist teinud ja seetõttu arutati koosolekul peamiselt seda, missugused eeldused peaksid olema täidetud, et lepingu sõlmimine oleks siiski võimalik. See tähendab eelkõige rahalist katet haigekassa ja riigi eelarves.

Peaminister Taavi Rõivas on meedias välja öelnud, et pikas vaates haigekassa eelarvele on vaja uutmoodi süsteemi 10–20 aasta pärast.

See seisukoht muudab väljavaated tervishoiu rahastamise paranemiseks lähiaastatel üsna kehvadeks ja pigem on karta edasisi ravikulude kärpeid, sest kuigi ravikindlustusmaksu laekumine kasvab, ei kata see kõiki vajalikke kulusid.

Rahastust tuleb suurendada. Tervishoiutöötajad ei ole sellega kindlasti nõus. Me ei näe kuigi palju võimalusi sõlmida kollektiivlepingut, kui valitsus ei tee otsuseid, mis tagaksid patsientidele vajaliku ravi rahastamise haigekassa poolt.

Suurema rahastuse korral saaks haiglatega sõlmida piisavas mahus lepinguid ja ületööd polekski enam vaja teha.

Haiglajuhid olid ületöö koefitsientide langetamise ja ebapiisavate lepingumahtude pärast üsna mures ning ütlesid, et kui tingimused ei parane, siis ei suuda nad isegi praegust palgalepet täita. Kui aga statsionaari ravijuhtude vähendamine jätkub, siis tuleb hakata ilmselt ka töötajaid koondama.

Lepitaja saatis oma ettepanekud. Lepitaja saatis 3. oktoobril pooltele oma ettepaneku projekti ja ootab selle kohta arvamusi 17. oktoobriks.

Pärast seda konsulteerib ta nii töötajate kui ka tööandjatega, et teha lepitusettepanek kollektiivlepingu sõlmimiseks.

Kõigis liitudes on vaja pakkumise projekt läbi arutada. Eesti Arstide Liidul, tervishoiutöötajate kutseliidul ja õdede liidul on ühine delegatsioon ning me koostame ka ühise vastuse.

Lisa kommentaar

  • Katrin Rehemaa
    Eesti Arstide Liidu peasekretär

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.