HIV-patsientide ravisoostumus sai doktoritööks

Tartu ülikooli peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi spetsialist Kaja-Triin Laisaar.
Tartu ülikooli peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi spetsialist Kaja-...

Tartu ülikooli peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi spetsialist Kaja-Triin Laisaar uuris doktoritöös, missugune on HIV-positiivsete patsientide ravisoostumus ja turvaline seksuaalkäitumine ning missugused tegurid seda mõjutavad.

Uurimuse käigus töötati välja kolmeosaline ravisoostumust toetav nõustamine, kirjutas ERRi teadusportaal Novaator.

Eestis on HIV diagnoositud 9415 inimesel, hinnanguliselt on HIV-i nakatunuid aga rohkem, sest kõik inimesed ei lähe end kontrollima. Paljud HIV-positiivseteks osutunud inimesed ei alusta ka ravi.

Kaja-Triin Laisaare sõnul ei erine Eesti n-ö suur pilt põhimõtteliselt muu maailma omast ning kõikidel astmetel ehk kontrolli käigus HIV-positiivseks osutunute, ravi alustanute ja ravil olijate seast n-ö kaob inimesi ära. 

Doktoritöös väljatöötatud kolmeosalises nõustamises kasutatakse metafoori, et nakatunud inimese organismis on kuri viirus ning ravimid täidavad turvameeste rolli. "Turvamehed, kes peavad olema tööl 24/7, et viirust kontrolli all hoida, ei suuda seda igavesti teha. Turvameeste meeskonnal on aga juht ehk patsient ise ja ainult tema saab otsustada, millal värske vahetus tööle saata," kirjeldas Laisaar. 

Doktoritööst selgus ka, et HIV-positiivsete patsientide nõustamise puhul tuleb inimestele kõik olulised üksikasjad lahti seletada. "Ma ei ütle, et seda varem ei tehtud, aga seda tuleb teha väga läbimõeldult."

Täismahus artikkel asub ERRi lehel.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.