Doktoritöö AIRE puudulikkusest

29. novembril 2016 kell 14.00 kaitseb Jaanika Kärner Biomeedikumi auditooriumis 1006 (Ravila 19) filosoofiadoktori kraadi (PhD (arstiteadus)) taotlemiseks esitatud väitekirja „Cytokine-specific autoantibodies in AIRE deficiency“ („Tsütokiini-spetsiifilised autoantikehad AIRE puudulikkuse korral“).

Kokkuvõte:

Autoimmuunhaiguste tekkepõhjuste uurimine on keerukas protsess, kuna need kujunevad enamasti mitmete geenide ja keskkonna koosmõjul. APECED (Autoimmune Polyendocrinopathy-Candidiasis-Ectodermal Dystrophy) sündroomi põhjuseks on aga mutatsioonid ainult ühes geenis – Autoimmuunsuse Regulaatoris (AIRE). AIRE osaleb omandatud immuunsüsteemi rakkude – T-rakkude - väljakoolitamises, kuna reguleerib immuunsüsteemi ühes keskses organis, tüümuses, koespetsiifiliste geenide avaldumist. See protsess on oluline, et eemaldada oma keha valke äratundvad T-rakud. APECED patsientidel on see süsteem aga puudulik ning viib mitmete organite kahjustusteni. 

APECED patsientidele on väga iseloomulikud ka (immuun)rakkude vaheliste suhtlusmolekulide – tsütokiinide – vastaste autoantikehade esinemine. Tüüp I interferoonide (IFN) vastased autoantikehad on abiks haiguse diagnoosimisel ning interleukiin (IL)-17A/F ja IL-22 spetsiifilised autoantikehad on otseselt seotud kroonilise seeninfektsiooni väljakujunemisega.

Käesolevas doktoritöös määrati tsütokiini-spetsiifiliste autoantikehade peamine klass ja alaklassid. Need annavad olulist informatsiooni keskkonna ja immuunrakkude kohta, mis osalevad autoantikehade tekkimisel. Lisaks näidati, et patsientide autoantikehad tunnevad tsütokiinide juures eelistatult ära konformatsiooni ning et kõrges tiitris tüüp I IFNe neutraliseerivad autoantikehad kaitsevad esimest tüüpi diabeedi kujunemise eest. Samuti kirjeldati APECED patsientides uusi IL-6 spetsiifilisi autoantikehi. Esmakordselt näidati ka Aire-puudulikes hiirtes IL-17A/F ja IL-22 autoantikehade esinemist. Viimaseks kirjeldati AIRE ning koespetsiifiliste geenide ekspressiooni tümoomi koes, kuna tümoomiga patsientidel on teatud sarnasusi APECED sündroomiga. Kuna APECED on hea mudel autoimmuunhaiguste uurimiseks, siis aitavad saadud tulemused paremini mõista autoimmunsuse tekkemehhanisme.

Juhendajad: professor Pärt Peterson (TÜ bio- ja siirdemeditsiini instituut) ja vanemteadur Kai Kisand (TÜ bio- ja siirdemeditsiini instituut).

Oponent: professor Alexander Marx (dr. med.), patoloogia osakonna juhataja, Heidelbergi Ülikooli Meditsiinikeskus Mannheimis, Saksamaa.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.