Indrek Oro: meditsiinilisi vigu tuleb analüüsida

PERHi onkoloog-vanemarst Indrek Oro.
PERHi onkoloog-vanemarst Indrek Oro.

Mittesüüline vastutus on eelduseks arstlikest vigadest ülevaate saamiseks üleüldiselt, leiab PERHi onkoloog-vanemarst Indrek Oro.

Mis Te arvate, mis on arutluse all oleva arsti mittesüülise süsteemi eelised?

Arvan, et mittesüüline vastutus on eelduseks arstlikest (meditsiinilistest) vigadest ülevaate saamiseks üleüldiselt. Vähesed panevad pea silmusesse vabatahtlikult, olgu argumendid kuitahes veenvad. Kui aga õnnestub asjaosalistele näidata, et silmus puudub, siis võiks süsteemist aja jooksul kasulik kvaliteedijuhtimise instrument kujuneda.

Milline võiks olla see mehhanism, mis käivitub ravivea tekkimisel?

Küllap kõik arstiteaduskonnas õpinguid alustanud noored kolleegid annavad endale ühel hetkel aru, et valitud tee on tavapärasest tunduvalt riskialtim. See on võrreldav ehk mootorspordiga – küsimus ei ole kas õnnetus juhtub vaid millal see juhtub. Seega lõplikult ei ole arstitöös ettetulevaid eksimuste riske võimalik maandada, sest need on seotud töö iseloomuga.

Küll on aga võimalik töökorralduse muutmisega ennetada süsteemsete vigade teket. Vigadest ülevaate saamiseks tuleb need kirja panna ja hiljem analüüsida. Adekvaatse registreerimise eelduseks on võimalikult lihtsa märkimissüsteemi loomine vigade potentsiaalse tekkekoha lähedale. Igati asjakohane on luua vastav õhkkond töökohal ning püüda motiveerida potentsiaalseid eksijaid endid oma tähele pandud vigu registreerima.

Võimalusel peaks taoline registreerimine jääma anonüümseks. Ilmselt võtab psühholoogiliste barjääride ja väljakujunenud stereotüüpide murdmine oma aja.

Milline on Teie kogemus – kas arstid julgevad rääkida oma ravivigadest ja neist õppida?

Usun, et kogemusi töös ettetulnud vigadest õppimisest võib leida paljudest raviasutustest. Paljuski sõltub julgemine või mittejulgemine töökeskkonnast ja -õhkkonnast.

Hästi on meelde jäänud ühe Taani kollegi lugu sealse suure haigla intensiivravi osakonnast, kus õde oli valvejärgsel hommikul ajanud segamini ravimipudelid ja patsiendile tilgutati vale lahust. Kui šokeeritud õde sellest arstile teatas, jäi ta oma väljateenitud karistust ootama. Järgmisel päeval arutati asja osakonna koosolekul ja julgele õele kingiti pudel šampanjat.

Selline suhtumise juurdumine meie raviasutustes aitaks kindlasti kaasa mõistliku vigade registreerimissüsteemi väljakujunemist.

Kas erinevatel erialadel on välja joonistunud nö tüüpravivead?

Kindlasti on vigade esinemine seotud ühe või teise eriala spetsiifikaga. Küllalt palju on rahvusvahelises kirjanduses materjali vigade analüüsi tulemustest. Näiteks on ortopeedias läbi aegade enam eksimusi ette tulnud poole valikul. Eksitakse suhteliselt sageli ka täpsete dooside või annuste arvestamisel.

Kuivõrd Teie hinnangul meditsiinisüsteem aitab tekitada ravivigu?

Eesti Arstide Liit on kollektiivlepingu läbirääkimiste käigus kõik need aastad juhtinud tähelepanu, et ravivigade ennetamise seisukohalt on palgast palju olulisem mõistliku tööaja nõuetest kinnipidamine.

Täna saame vaid käsi laiutada – meie efektiivne arstiabi korraldus püsib püsti justnimelt talumatult suurel hulgal ületööl. Seega puuduvad täna paljudes raviasutustes soodsad eeldused mõistliku ja toimiva vigade registreerimise süsteemi juurutamiseks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.