Julgust tunnistada ravivigu tuleb tunnustada

Lõpuks ometi on aastaid pikale veninud protsess saamas lahendust – aasta lõpus loodab sotsiaalministeerium saata konsultatsiooniringile värskelt valminud arstide mittesüülise vastutuse eelnõu.

See on ülimalt hädavajalik samm, sest nagu paljud meedikud on kinnitanud, siis patsiendile diagnoosi panek ja ravi määramine on pea alati vähemal või suuremal määral tõenäosustele tuginev.

Meditsiiniuudiste toimetus leiab, et mittesüüline kindlustussüsteem oleks pidanud loodama juba aastaid tagasi. Parem aga hilja, kui mitte kunagi. Uuest kindlustussüsteemist võidab nii patsient kui ka meedik ja kindlasti on see pikisilmi oodatav muudatus.
Nagu ütleb meie luubiloos onkoloog Indrek Oro – küsimus ei ole selles, kas raviviga juhtub, vaid millal juhtub. See on paraku arstitöö eripära.
See eripära kehtib tohtrite kinnitusel eriti erakorralise meditsiini keeruliste juhtumite puhul, kus vahel on inimese elu päästmine ja raviga alustamine minutite küsimus. Arstil tuleb teha ülikiire otsus diagnoosi ja ravi osas, arvestama peab sedagi, et ühed samad sümptomid võivad olla paljudel erinevatel seisunditel.
Sageli ei ole EMOs arstil lihtsalt aega, et teha paljusid uuringuid ning tutvuda põhjalikult patsiendi varasemate ravilugudega – otsustada tuleb kiirelt. On kahetsusväärne, kui arsti püüd päästa inimese elu päädib pika ja hävitava kohtuasjaga.
Praegu kehtivas süsteemis on rohkem õiguseid patsiendil, kes saab ravivea korral minna kohtusse, küsida kahjutasu ja hävitada arsti maine.
Kohtuasjad aga võivad olla pikad ja kallid ning emotsionaalselt rasked nii patsiendile kui ka arstile. Seega on loogiline, et kohtuasja hirmus räägivad arstid ravivgadest võimalikult vähe.
See omakorda tähendab sedagi, et tehtud ravivigadest ka õpitakse vähe. Patsiendi ja meediku huvides oleks kõige parem, kui arstkond tehtud vigu tunnistaks, need omavahel läbi arutaks, neist õpiks ja edaspidi juba vältida oskaks.
Julgust tunnistada ravivigu tuleb tunnustada, mitte karistada.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.