Alt: E-konsultatsioon peab olema korralikult rahastatud

Ingrid Alt
Perearst Ingrid Alt

Perearstide seas tekitab elevust minister Jevgeni Ossinovski seisukoht, et tulevikus peaks patsiendi tarvis eriarstile aega broneerima vaid perearst. Paide perearst Ingrid Alti sõnul otsib minister eelkõige senisest efektiivsemaid lahendusi.

Perearst Ingrid Alt ütleb, et esiteks minister J. Ossinovki ei ütle "et tulevikus peaks hakkama ainult perearst patsiendile eriarstile pääsemiseks aega broneerima",vaid ta otsib lahendusi efektiivsemaks erialaarsti visiidiks, et erialaarstile ei läheks patsient ilma vajaduseta.

Ingrid Alt: "Näiteks, paljud liigesartoosiga patsiendid tahavad saatekirja ortopeedile, et lihtsalt kuulda, mis ortopeed tema liigestest arvab ja kas perearsti poolt määratud ravi on õige. Perearsti poolne selgitus, et ortopeed on opereeriv arst ja eelkõige invasiivsete protseduuride tegija, patsienti ei huvita. Sellist suhtumist ja sellist spetsialisti "raiskamist " tulebki muuta. Minister soosib e-konsultatsiooni enne patsiendi nägemist ehk siis perearst saadab spetsialistile ette probleemi ja teabe, mille alusel spetsialist vastab perearstile, mis edasi saab ja millal patsient eriarstile pääseb. Loomulikult paistab see kõik paberil palju ilusam ja raha ning aega kokkuhoidvam kui see tegelikult on. E-konsultatsioon on töömahukas perearstile ja ka spetsialistile – see peab olema korralikult rahastatud. Tänases olukorras, kus perearste napib ja perearstidele on pandud üle mõistuse suuri kohustusi, nad ilmselt seda kohustust kanda ei jaksaks. See on senisest veel suurem vastutus ja rohkem uuringuid, mis eeldab rohkem aega patsiendile, head teineteisemõistmist ja usaldust. Vale probleemi tõstatamise korral jääb patsient abita.
Kas haiglad on valmis kordades suuremas mahus e-konsultatsioonideks? See ei ole lihtsalt nii ,et perearst võtab telefoni ja registreerib. Samas selge on ka see, et vanaviisi edasi minna ei saa ja uute lahenduste otsimine on oluline."

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.