Ülivarjane diagnostika päästab liigeseproteesi vajadusest

Ratastoolid.
Ratastoolid.

Hiljutine uuring, mille tulemusi esitleti Ameerika Meditsiinifüüsikute Assotsiatsiooni 58. aastakonverentsil, on näidanud, et uus diagnostikatehnoloogia, mille abil mõõdetakse luu tervist mikroskoopilisel tasandil, võib aidata arstidel tuvastada osteoartriiti juba algstaadiumis ja viia uute ravimeetodite väljatöötamiseni.

“Tehnoloogia, mida me praegu välja töötame, võimaldab meil vaadelda väga täpselt luu võrgusarnast mikrostruktuuri (trabekulaarset luud), mida pole seni olnud võimalik hinnata,” ütles Wojciech B. Zbijewski (PhD), meditsiinifüüsik ja Baltimore’i Johns Hopkinsi Ülikooli biomeditsiinitehnoloogia osakonna teadur.
“See võib aidata meil tuvastada luuhaigusi juba algstaadiumis ja töötada välja uusi ennetusravi meetodeid. Näiteks on saadud üha rohkem tõendeid, et osteoartriidi varases staadiumis toimuvad muutused trabekulaarses luus, ja kui me suudame selliseid muutusi tuvastada, võib see aidata patsiendil vältida valulikku põlveliigese proteesi paigaldamise operatsiooni, ravides seisundit enne kõhre pöördumatut kahjustumist.”
Osteoartriiti esineb tihti pärast liigesevigastust, mille tagajärjel progresseerub liigest ääristava ja kaitsva kõhre kahjustus, mis põhjustab valu ja jäikust.
Sellel tehnoloogial, spetsiaalsel koonuskiir-kompuutertomograafia (KKKT) süsteemil, kus kasutatakse täiendavaid metalloksiidpooljuhtandureid (CMOS-andureid), on standardsete meetodite ees mitmeid eeliseid: seade on portatiivne ja seda saab kasutada arstikabinettides; patsiente saab läbi vaadata seistes (nad ei pea lamama); ning kiirgusdoos on madalam kui standardse kompuutertomograadia (KT) korral. CMOS-andur tagab väga kõrge ruumilise resolutsiooni, võimaldades tuvastada väiksemaid detaile kui standardne KT ning parandades seetõttu oluliselt trabekulaarse luu hindamise võimalusi. Sellest diagnostikasüsteemist võib abi olla ka varasel osteoporoosi tuvastamisel, mis põhjustab luude nõrgenemist, haprust ja kergemat murdumist.

Valu on haiguse hiline tunnus
Teadlased vaatlesid KKKT/CMOS süsteemi abil inimese surnukeha kätt ja vaagnaluu biopsia proove 25 elavalt naiselt. Nad tegid kindlaks, et saadud tulemused olid kooskõlas mikro-KT tulemustega, mis on etalonstandardiks trabekulaarse luu hindamisel, kuid mida saab kasutada ainult luuproovide (biopsiate) korral, mitte elavatel patsientidel, kelle liigesed on selle meetodiga läbivaatuse teostamiseks liiga suured. Teadlased planeerivad alustada esimesi KKKT/CMOS uuringuid patsientidega järgmise aasta lõpus. Praegu tehakse liigesevalu diagnostikat tihti röntgenseadmetega või magnetresonantstomograafiaga, mis näitab, kas liigest ääristav kõhr on kahjustatud. Enamikul juhtudel on ajaks, kui patsiendil on valu tekkinud, liigese kahjustus pöördumatu. Ainsaks püsivaks lahenduseks on vastava liigese kirurgiline asendamine proteesiga.
Liigeseproteesi paigaldamise operatsioon on tavaline protseduur: USA haiguste tõrje ja ennetamise keskuse andmetel paigaldatakse igal aastal 719 000 põlveliigese ja 332 000 puusaliigese proteesi. Kui edasised uuringud tehtud tähelepanekuid kinnitavad, võib tulevikus isikuid, kes on liigest vigastanud (näiteks luumurru või rebestuse tagajärjel), selle tehnoloogia abil läbi vaadata, et hinnata luu seisundit vahetult pärast vigastust ja ravi jooksul.

 

Lisa kommentaar

  • Medical News Today, tõlkis Kalle Klein

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.