Usaldusarstid leiavad enim vigu ravidokumentides

Haigekassa usaldusarstid on enim probleeme täheldanud ravidokumentide täitmisel ja kodeerimisel, saatekirjade vormistamisel ning ravijuhendite jälgimisel.

Haigekassa partnerihalduse osakonna juhi Maivi Parve sõnul on üldiseid trende tervishoiuasutuste töö kohta keeruline välja tuua, kuna iga kontroll, sh sihtvalik on keskendunud mingile konkreetsele teemale ja kontrolli kriteeriumid valitakse lähtuvalt eesmärgist. “Enamlevinud probleemid on ravidokumentide ja raviarvete täitmise ja kodeerimise puudused. Samuti puudulik saatekirjade vormistamine ja ravijuhendite ebatäpne jälgimine,” kirjeldas Parv. Ta lisas, et samas on tuvastatud ka eksimuste puudumist.

Sel aastal on haigekassa võtnud aluseks 2015. aastal Maailmapanga poolt läbiviidud analüüsi, mille tulemustest selgus, et Eesti tervishoiusüsteemis on patsiendikäsitlus väga eriarstikeskne, perearstipoolne patsiendikäsitlus ei vasta läbivalt heale kliinilisele standardile ja täiendav eriarsti külastus ei pruugi anda lisaväärtust. Samuti leiti, et ravi koordineerimine nii perearsti kui ka eriarsti poolt enne ja pärast haiglaravi on nõrk. “Nendest tulemustest lähtuvalt oleme läbi viinud juba mitu sihtvalikut. Tulemusi avaldame järk-järgult,” ütles Parv.
Tema sõnul peab haigekassa väga oluliseks tulemuste mõõtmist, uuringute ja ravitegevuste hindamist piisava sagedusega, kaasates erinevaid osapooli ja pakkudes välja vajalikke arendustegevusi. “Süsteemsete puuduste tuvastamisel viime läbi järelkontrolli või algatame muud jätkutegevused, mis aitavad vastavat valdkonda edasi analüüsida ja vajadusel parendada,” selgitas Parv.
Peremeditsiini professor ja perearst Ruth Kalda on ka ise osalenud haigekassa auditi töögrupis. “Võin öelda, et tõsiste puuduste esinemine on siiski pigem erand kui reegel. Näiteks raviarvetele koodide sisestamise vead võivad tuleneda vahel ka väga kiirest töötempost,” selgitas Kalda. Tema sõnul püütakse ajanappuses keskenduda patsiendi probleemi sisulisele lahendamisele. “Tegeleme seltsis ka ise sellega, et nii ravidokumentide kui ka saatekirjade täitmise kvaliteeti tõsta, selleks on eraldi töögrupp, kes koos teiste erialade esindajatega nii e-konsultatsiooni kui ka digisaatekirja nõudeid kokku lepib. Kliinilise auditi tagasiside koosolekutel peatume alati ka ravidokumentide täitmise kvaliteedil,” rääkis Kalda. Perearstide praktilises õppes (residentuuri käigus) õpitakse kõike seda, mida perearsti tööks vaja, kaasa arvatud ravidokumentide täitmine, saatekirjade kirjutamine jne. Kalda tähelepanek on aga, et vead ei esine ainult alustavatel arstidel, vaid kõigil.
“Seega on kvaliteedialast koolitust vaja kõigile, ka neile, kes juba rohkem kui 20 aastat perearstina töötanud,” märkis Kalda. Tema sõnul ongi perearstide seltsi juurde hiljuti loodud koolituskeskus, mis peaks ka säärastele väikeste rühmade koolitustele ja kvaliteedialastele koolitustele rohkem rõhku panema.


Selle aasta teisel poolel tehakse kontrolle 11 erineval teemal:
* esmaste/varaste ortooside väljakirjutamise põhjendatuse ja väljastamise õigsuse kontroll;
* kood 3102 – õe triaaž EMO arvetel; EMO teenuste 2016 I poolaasta rakendumine ja kodeerimise õigsus TÜKis ja PERHis;
* järelkontroll kliinilisele auditile “Sepsise ravi kvaliteet”; ? hambaravi teenuste dokumenteerimise õigsus ja põhjendatus laste hambaravis erineva koefitsendiga teenuse osutajate hulgas;
* järelkontroll kliinilisele auditile “Äge kõht”;
* teenuses 343R “Bioloogiline ravi TNF-alfa inhibiitoriga või ?4?7 integriini antagonistiga Crohni tõve ja haavandilise koliidi korral, neljanädalane ravikuur” kasutatavate toimeainete kontroll;
* teenuse 325R “Munasarjakasvajate kemoteraapiakuur” raames kasutatavate toimeainete kontroll;
* 2016 jaanuaris soodusravimite hulka lisatud C-hepatiidi preparaatide väljakirjutamise tingimustest kinnipidamine;
* e-konsultatsiooni saatekirjade ja vastuste kvaliteet;
* noorte reproduktiivtervisealane nõustamine ja seksuaalsel teel levivate haiguste ennetamine;
* 2014 ja 2015 DRGdesse 461 ja 215B grupeerunud raviarvete kontroll.
Allikas: haigekassa

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.