Radioloogid tähistasid kutsepäeva lühiseminariga

PERHi juht Agris Peedu ja radioloogiakeskuse juht Sergei Nazarenko.
PERHi juht Agris Peedu ja radioloogiakeskuse juht Sergei Nazarenko.

Põhja-Eesti Regionaalhaigla korraldas täna radioloogiapäeva tähistamiseks lühiseminari, mida avades märkis PERHi uus juht Agris Peedu, et radioloogia osas on haigla saavutanud rahvusvahelise taseme.

Seekordne radioloogiapäev on keskendunud radioloogilistele rinnauuringutele. Peedu soovis koosolekuruumi kogunenud paarikümnele valges kitlis kolleegile kõne lõppedes jätkuvalt innukust, mida radioloogid on ka seni üles näidanud. 

Sündmusel viibinud riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Aivar Kokk, kes kuulub ka haigekassa nõukogusse, märkis, et regionaalhaigla radioloogiaalane tegevus on üks olulisemaid tegevusi tervishoius: õige diagnostikaga annab tervishoius raha kokkuhoidu. "Ennetamisele tuleb raha panna, sest järelravi on tagajärg," lisas ta. "Väga palju sõltub meist endist." 

PERHi radioloogiakeskuse ülemarst professor Sergei Nazarenko jätkas sisulise poole pealt, et radioloogia on sild parema arstiabi juurde. "See pole fotosalgong ja selfide tegemine ioniseeriva kiirgusega," märkis ta. "See on tõsine kliiniline valdkond."

Tema sõnul on ajaloost võtta väga palju positiivset, kuid inimese kalduvus innovatsiooni veidralt kasutada on fantastiline. Juba 19. sajandil pakuti pärast röntgenkiirte avastamist erinevaid (ravi)teenuseid. "Kingapoodides sobitati jalatseid röntgenkiirte abil, laatadel demonstreeriti inimesele nende käsi," rääkis ta. Eestigi on olnud siin esirinnas. "1896 veebruaris, kõigest paar kuud pärast röntgenuuringute algust maailmas, tehti esimene röntgenpilt käelabast ka Dorbatis ja tänu just sellele viidi Maarjamäe mäe otsa elekter," lausus Nazarenko. 

Tema sõnul on radioloogia palju rohkem kui ülesvõte. Näiteks ka vähirakke on võimalik leida radioloogiliste meetoditega, ei pea alati võtma patsiendile ebamugavat biopsiat, kus ei pruugi olla vähirakke. On võimalik ka näiteks visualiseerida amüloidi ladestus peaajus ja sellega diagnoosida dementsust. Ta tõi näiteks pildi 2015. aastast nooremapoolse laulja peaajust, kellel keset laulu läksid sõnad meelest ja ei tulnudki enam meelde.

Radioloogia on abiks ka kiiritusravi juures – saab täpsemalt planeerida ravi, mis on patsiendile ohutum. Tema sõnul on radioloogia muutunud täppismeditsiini osaks. "Oleme niikaugel, et saame parimal juhul leida sarnase haiguspildiga patsiendid, kellel võiksid sobida ühetaolised raviviisid," rääkis ta. Radioloogia aitab neid gruppe kokku panna, ka kasvajate korral. "Selles kontekstis tuleb läbi mõelda ka ravimiuuringute disain, uued biomarkerid radioloogias," jätkas ta.

Innovatsioonist Eesti radioloogias märkis Nazarenko, et uute ja kallite radioloogiameetodite abil on võimalik saavutada rahalist kokkuhoidu. Tänavu on ilmunud mitu seda väidet kinnitavat artiklit. Ta peatus ka statistikal, palju magnetresonantsuuringuid Eestis vaja oleks. Eestis on OECD järgi keskmine, ehkki meil on aparaate vähem. Eesti statistika arvestab haigekassa koodi, mis annab eri koode ja tegelikult oleme kaugel maas, kusagil Ungari tasemel ehk keskmisest tunduvalt madalamal. "Viga on 46%, mis on ääretult suur," nentis ta. Sama on kompuutertomograafiaga, mis samuti annab moonutatud pildi haigekassa statistika järgi. Nazarenko sõnul sotsiaalministeerium on hetkel seda statistika arvestust korrastamas.

Radioloogiakeskuse juhataja dr Maret Talk kiitis jutujärge üle võttes Eesti Pildipanka, mis on unikaalne üle riigi toimiv süsteem, sest sinna on koondatud valdav enamik uuringuid. Tänu sellele saavad PERHi arstid kirjeldada näiteks ka Pärnu, Rapla või Hiiumaa haiglate röntgenuuringuid ja vaatavad telesilla abil Narvas tehtud rinna sõeluuringu ülesvõtteid. Ka Tallinna Lastehaigla vastavad uuringud tehakse PERHis, mis toob haiglale lepinguvälist lisaraha.

Röntgenuuringute arv ajas pigem kahaneb ja neid Talgi sõnul asjata ei tehta. Talk märkis, et euroraha eest rajatavates tervisekeskustes ei ole tingimata vaja röntgenuuringute teenust, kuna praegu on vajadus üsna hästi kaetud. 

 

 

 

 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.