Koostoimete andmebaas annab väärtuslikke kogemusi

Liis Kruus, haigekassa.
Liis Kruus, haigekassa.

Ravimite koostoimete andmebaasi abil saavad arstid nüüd lihtsamini hinnata patsiendi kasutatavate retseptiravimite koostoimeid.

2017. aasta esimeses pooles saab koostoimete andmebaas kättesaadavaks apteekritele, kes hakkavad hindama kasutatavate retseptiravimite, käsimüügiravimite ja toidulisandite omavahelisi koostoimeid.

Ravimite koostoimete hindamise eesmärgiks on ravikvaliteedi parandamine ja ravimiohutuse suurendamine. Sndmebaasi kasutamine muutus kohustuslikuks juulikuust. Mai- ja juunikuus toimus ligi 30 tutvustavat koolitust. Külastati kõiki Eesti HVA haiglad ja korraldati perearstide jaoks seminare. Sujuva ülemineku tagamiseks ja muudatustega harjumiseks võimaldati kuuajaline üleminekuaeg.

Eelnevate kuude jooksul oldi pidevalt kontaktis arstide tarkvarade arendajatega, nõustati ja pakuti tehnilist tuge.

Kokkuvõtlikult võib esimeste kuude kogemuste põhjal öelda, et arenduste juurutamine läks sujuvalt ning kõik tarkvarad olid õigeaegselt uuendatud. Juuli keskpaigast ja järgnevatel päevadel esines üksikuid arste, kes ei olnud muudatustest teadlikud ning ei teadnud seetõttu oma infosüsteeme uuendada. Ka need takistused said jooksvalt lahendatud.

Tagasiside koostoimete andmebaasile

Tagasisidet muudatuste kohta saime juba suvel toimunud koolitustel. Peamine küsimus ravimite koostoimete hindamise kohta oli seotud retsepti koostamisel nõutava kinnitusega "Jah, olen tutvunud koostoimetega ja kinnitan retsepti" (sõnastus võib infosüsteemiti erineda) ja juriidilise vastutusega.

Oluline on aru saada, et olenevalt infosüsteemist näeb arst kas kõikide patsiendi aktiivsete ravimite koostoimeid või ainult väljakirjutatava ravimi koostoimeid olemasolevatega. Koostoimega tutvumist ja vastutust käsitletakse vaid uue, antud hetkel väljakirjutatava retsepti lõikes.

Isegi kui arst näeb teiste ravimite omavahelisi koostoimeid, ei ole tal võimalik võtta vastutust nende kooskasutamise eest, sest need ravimid võivad olla määratud teise arsti poolt.

Annustamisskeem muutub veelgi täpsemaks

Väga palju tagasisidet on saanud annustamisskeem. Nii selle kui ka ravikuuri tüübi täpsustamine on vajalik, et mitte koormata arste koostoimete informatsiooniga, mis puudutab kasutusel mitteolevaid ravikuure.

Täpne annustamisskeem võimaldab hinnata ainult aktuaalseid ravikuure ning on eelduseks kauaoodatud e-ravimilehe ja ka piiriülese digiretsepti väljatöötamisele.

Struktureeritud annustamisskeem hõlbustab ka apteekritel patsiendile ravikuuri seletamist. Enne muudatusi kasutati rohkelt vabatekstilisi sissekandeid, mida on keeruline analüüsida ja kasutada, sest sageli on väljade täitmiseks kasutatud erinevaid kirjavahemärke või muud ebaolulist infot või lühendeid, nagu nt "skj", "*", "#", "kohalik", "ravim määratud Eestis viibimise ajaks" jne.

Nelja kuu jooksul oleme kokku kogunud kasutajate tagasiside ja selle alusel välja töötanud annustamisskeemi muudatuse ettepanekud, mis hõlmavad muuhulgas "vajadusel" väärtuse lisamist ravikuuri tüüpide hulka ning täiendavate annustamise ridade lisamise võimalust.

Lisaks kaalutakse retseptile täpsustavate ajaühikute "hommik" ja "õhtu" lisamist, mille kasutamine oleks arstile vabatahtlik. Ettepanekud arutatakse lähikuudel läbi erialaseltsidega ja juurutatakse 2017. aastal.

Juhime tähelepanu, et seni ja ka edaspidi on võimalik keerukaid skeeme ja vajadusel kasutamist selgitada retseptile alles jäänud ühes vabatekstiväljas. Nii struktuursed väljad kui vabatekst kuvatakse edasi apteeki.

Kuus umbes 2200 koostoime paari

simeste kuude statistika näitab, et ühes kuus esineb umbes 2200 erinevat C ja D taseme koostoimet omavat toimeaine paari. Põhjamaade kogemus näitab, et umbes 15-17% retseptidest pärast koostoime teate nägemist muudetakse. Miks siis kirjutatakse endiselt välja ravimeid, millega esineb võimalik koostoime?

Kuigi esmane soovitus ravimi asendamise kohta on kirjas automaatses teates, ei võta teated üldjuhul arvesse riiklikke ravijuhendeid ja -praktikaid. Mõned koostoimet omavad ravimid on välja kirjutatud teadlikult, sest puuduvad turvalised alternatiivid või on valik arsti poolt kaalutud.

Augustis olid levinumad D4 koostoimete paarid, mis on hästi dokumenteeritud ja mida tuleb võimalusel vältida, näiteks mittesteroidsete põletikuvastaste ainete (NSAIDide) ja varfariini, digoksiini ja varfariini, kvetiapiini ja karbamasepiini, venlafaksiini ja paroksetiini vahel. Koostöös ravimiametiga analüüsime jätkuvalt esinevaid koostoimeid ja kindlasti jätkab ravimiamet juhtnööride koostamist tõsist koostoimet omavate ravimite asendamiseks.

Lisa kommentaar

  • Liis Kruus
    haigekassa ravimite ja meditsiiniseadmete talituse peaspetsialist

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.