Kitsas keskendumine veresuhkrule teeb karuteene

Veresuhkru mõõtmine.
Veresuhkru mõõtmine.

Liigne glükoosile keskendumine veresuhkru alandamise II tüüpi diabeedi korral võib pidurdada uute diabeediravi variantide arengut. Sellisele seisukohale jõuti hiljutises uuringus, mille ülevaate avaldasid Mayo Kliiniku teadlased ajakirjas Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes.

Uuringu läbi viinud teadlased Victor Montori (MD) ja Rene Rodriguez-Gutierrez (MD) Mayo Kliiniku teadusüksusest uurisid süstemaatiliselt viimasel aastakümnel (2006 –2015) avaldatud ajakirjaartikleid ja diabeedi kliinilisi ravijuhiseid, otsides väiteid, mis puudutasid range glükeemilise kontrolli väärtust diabeedi krooniliste tüsistuste ennetamisel.

Seejärel võrdlesid teadlased neid viimasel kahel aastakümnel kogutud tõendusmaterjalidega, mis puudutasid range glükeemilise kontrolli mõju patsiendi jaoks olulistele mikro- ja makrovaskulaarsetele tulemustele.

Uuringus, mida rahastati Mayo Kliiniku kliiniliste ja siirdeuuringute grandiga, tehti kindlaks, et range glükeemiline kontroll (hemoglobiin A1c väärtuse hoidmine alla 7%) ei avaldanud statistiliselt märkimisväärset mõju patsiendi jaoks olulistele mikrovaskulaarsetele tulemustele (lõppstaadiumi neeruhaigus/dialüüs, neerusurm, nägemisvõime kaotus ja kliiniline neuropaatia).

Samas selgus uuringust, et paraku kõik ravijuhised ja enamik avaldatud artikleid (ligikaudu 80%) toetasid range glükeemilise kontrolli rakendamist nende tüsistuste vältimiseks.

Range glükeemiline kontroll ei mõjuta suremust

Patsiendi jaoks oluliste makrovaskulaarsete (kardiovaskulaarsete) tüsistuste osas näitavad tõendid, et range glükeemiline kontroll vähendab mittefataalse südameinfarkti riski ligikaudu 15%, kuid ei avalda mõju üldisele suremusele ja kardiovaskulaarsele suremusele.

Lisaks sellele näis, et range glükeemiline kontroll ei vähendanud insuldi riski, ning selle mõju amputatsioonile polnud selge.

Vaadeldud perioodil kõikusid seisukohad, mis puudutasid range glükeemilise kontrolli rakendamist nende tüsistuste vältimiseks, suurel määral toetavatest (85%) skeptilisteni (20–30%), seda eelkõige pärast ühe uuringu tulemuste avaldamist (kardiovaskulaarse riski juhtimise meetmed diabeedi korral, uuring Action to Control Cardiovascular Risk in Diabetes (ACCORD)) 2008. aastal, mis kokkuvõttes ei ühtinud teiste uuringute tulemustega (tõendusmaterjalidega).

Üldiselt leiavad teadlased, et levinud seisukohad, mis puudutavad ranget glükeemilist kontrolli, tuleks üle vaadata.

Teadlased Rodriguez-Gutierrez ja Montori loodavad, et antud uuring ajendab teostama edasisi uuringuid uute ravimeetodite leidmiseks, et diabeedi tüsistusi vältida. Nad märgivad: “Võtame näiteks loetelu muudest tõenduspõhistest ravimeetoditest, mida soovitatakse kasutada retinopaatia või neuropaatia ennetamiseks pärast glükeemilise kontrolli.”

Abiks on diabeediravi muutmine individuaalsemaks

Rangele glükeemilisele kontrollile keskendumise asemel võib teadlaste arvates näiteks glükeemiline moderatsioon aidata diabeediravi individuaalsemaks muuta, kasutades ühiste otsuste langetamist glükeemiliste sihtmärkide ja ravimeetodite valimiseks.

Teadlased märgivad, et II tüüpi diabeediga patsientidel tundub vähemalt mõnedes maailma piirkondades olevat pikem eluiga ja vähem tüsistusi, ning usuvad, et hoolikas ja läbimõeldud ravi kaalumine võib suurendada patsientide usaldust ning anda uusi vastuseid sellele pandeemilisele probleemile.

Lisa kommentaar

  • Science Daily
    Tõlkis Kalle Klein

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.