Agris Peedu: Võtmesõna on koostöö!

PERHi juhatuse esimees Agris Peedu.
PERHi juhatuse esimees Agris Peedu.

Viimasel neljal aastal olen Regionaalhaigla arenguid jälginud nõukogu liikmena. Regionaalhaigla on nende aastate jooksul liikunud õigel kursil. Senised arengusuunad on olnud põhjendatud ja vajalikud nii meie patsientidele, töötajatele kui ka riigile.

Lähiaastatel seisab ees palju väljakutseid - vastamisi tuleb seista tervishoiutöötajate nappusega, jätkata palga- ja eelarveläbirääkimisi ning tegeleda paljude muude teemadega.

Siiski on valdkondi, mida juhatuse esimehena soovin rohkem esile tõsta. Väga oluliseks pean koostööd kolleegidega ja nende tunnustamist, sest Regionaalhaiglale annavad näo ja tugevuse motiveeritud töötajad. Soovin tähelepanu pöörata tervishoiuteenuse veelgi patsiendikesksemaks muutmisele, kinnisvarainvesteeringute läbipaistvuse suurendamisele ning edukalt alustatud haiglate võrgustumise edasiarendamisele.

Kindlasti oleme aktiivseks koostööpartneriks riigile ja tervishoiupoliitika kujundajatele, teeme igakülgset koostööd erialaliitude, ülikoolide ja teadusasutustega, seda ka rahvusvahelisel tasandil.

Eesti tervishoiusüsteemi jätkusuutlikkus tervikuna vajab laiapõhjalist diskussiooni ja regionaalhaiglate roll selles kaasa rääkimiseks on väga vajalik. Kuid tervishoiusüsteemi ümberkorralduste tõmbetuules tekkinud pinged ei tohi kanduda üle meedikute ja patsientide vahelistesse suhetesse.

Patsiendikesksust tuleb arendada

Haigla kõigi tegevuste keskmes on patsient - meie üks olulisemaid eesmärke on tervikliku tervishoiuteenuse pakkumine Regionaalhaiglasse abi saamiseks pöördunud inimesele. Regulaarselt läbiviidavad rahulolu-uuringud näitavad küll, et patsientide üldine rahulolu on kõrge, kuid selles osas saame veelgi paremaks muutuda.

Patsiendikesksuse mõõdupuuks on erinevate teenuste integreeritus, patsiendid ning nende lähedased peavad ennast turvaliselt ja hästi informeerituna tundma alates haiglauksest sisse astumise momendist. Plaanime seda valdkonda edasi arendada ja aktiivselt kaasa rääkida ka uue haiglavõrgu arengukava loomisel. Samuti jätkame süsteemset ravitulemuste mõõtmist, näiteks tüsistuste seiret.

Investeeringud läbipaistvamaks

Meditsiini kiire arenguga kaasaskäimine nõuab pidevaid investeeringud nii tehnoloogiasse kui ka kinnisvarasse, selles protsessis peame olema läbipaistvad ning tegutsema läbimõeldult. Vajalik on selge eesmärgistamine ja täpsete mõõdikute esitamine. Arvesse tuleb võtta nii pikaajalist rahavooprognoosi kui ka võrgustunud haiglate kinnisvara olukorda. Samamoodi tuleb arvestada muutuva demograafilise situatsiooniga, elanikkond vananeb ja vajab seetõttu rohkem ja pikemaajalisemalt arstiabi ning aina enam inimesi koondub Põhja-Eesti piirkonda.

Võrgustumine - jätkusuutlik meditsiiniabi kogu Eestis

Võrgustumine on seni läinud edukalt, saame meie tütarhaiglatele abiks olla mitmel tasandil. Regionaalhaigla on asutajaks uutele sihtasutustele Läänemaa ja Raplamaa haiglate jaoks ning peatselt võrgustume ka Hiiumaa Haiglaga. Meie jaoks ei lõpe võrgustumine otsustusõiguse saamisega konkreetses haiglas.

Peamine on siiski sisuline töö, et üldhaiglad saaksid jätkata tulemuslikku eriarstiabi osutamist. Nähtavam osa on siin küll arstide liikumine, kuid kokkuvõttes on Regionaalhaiglal pakkuda märksa enamat. Meie kogutud oskusteave ja suurem arenduspotentsiaal võimaldavad tõhustada koostööd nii kliinilise töö kui tugiteenuste osas, oma pere sees on kergem leida ka uusi koostöövõimalusi. Usun, et just sisulise koostöö areng meiega võrgustunud haiglatega paneb mõtlema ka seni mitte liitunud üldhaiglaid. Võrgustumine ei ole ühepoolne protsess.

Iga suur organisatsioon viib teatava aja tagant läbi muudatusi, see on efektiivse toimimise ja arengu seisukohalt oluline. Järgmise aasta alguses hakkame kolleegidega ette valmistama Regionaalhaigla uut arengukava, mille alusel saame eespool esile toodu paremini ellu viia.

Lisa kommentaar

  • Agris Peedu
    Põhja-Eesti Regionaalhaigla juhatuse esimees

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.