Sadikova: tänavu võib domineerida eakatele ohtlik gripiviiruse alatüüp

Sellel aastal võib hakata domineerima A gripiviiruse alatüüp H3N2, mistõttu vajavad haigestunud 65aastased ja vanemad inimesed suurema tüsistuse ohu tõttu rohkem tähelepanu.

"Hetkel tundub, et domineerima võib sel hooajal hakata A gripiviiruse tüvi (H3N2), teiste kaasdomineerivate viiruste kohta midagi täpsemalt veel öelda ei saa," ennustas terviseameti gripispetsialist Olga Sadikova selleks gripihooajaks.

Sadikova sõnul on alates 2009. aastast meil olnud igal hooajal ringluses üheaegselt kolm gripiviiruse tüve: A gripiviiruse alatüüp H3N2 (ringluses alates 1968a), A(H1N1)pdm09 (ringluses 2009a) ning B gripiviirused.

A gripiviiruse tüvi (H3N2) sattus esmakordselt ringlusse 1968, esmalt kinnitati see laboratoorselt Hongkongis. Viiruse alatüübi mitteametlik nimetus on „Hongkongi viirus“.

Pandeemilise gripi A gripiviiruse alatüübiga (H1N1)pdm09 nimedeks on olenevalt kohast kas seagripiviirus, California või Mexico gripiviirus.

Mida sisaldab gripivaktsiin?

Gripivaktsiin sisaldab kolme gripiviirust - ühte A (H3N2) viirust, ühte A (H1N1) viirust ja ühte B viirust.

Sel aastal on vaktsiini kooseisus:

• A/California/7/2009 (H1N1)pdm09-like virus;
• A/Hong Kong/4801/2014 (H3N2)-like virus;
• B/Brisbane/60/2008-like virus (Victoria lineage).

Kes on gripist ohustatud?

Kuid vaatamata viiruse tüübile, on alati ohustatud isikud, kes põevad aneemiat, kroonilist kopsu-, südame-, neerude või ainevahetuse süsteemi haiguseid nagu diabeet; immuunpuudulikkusega inimesed ja HIV-positiivsed isikud. "Iga-aastane statistika näitab, et just sellised inimesed põevad grippi väga raskelt, satuvad intensiivravisse või surevad gripist tingitud tüsistuste tõttu," rääkis Sadikova. 

A gripiviiruse alatüübiga H3N2 seotud grippi haigestumisi loetakse raskemaks vanemaealistele viirusest tingitud kõrgenenud tüsistuste ning suremuse ohu tõttu.

A gripiviiruse alatüübiga (H1N1)pdm09 on enimohustatud aga lapsed, sest neil on suurem raskekujuliste haigusvormide tekkimise oht. 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.