Müürsepp: Kui maahaiglas on eriarst, võiks ta jätkata

Andres Müürsepp
Andres Müürsepp

Järvamaa haigla juht Andres Müürsepp rääkis konverentsil Meditsiin 2017 eriarstiabi geograafilisest kättesaadavusest.

Haiglate kaugused Paidest on Tallinnas ja Tartus umbes 100 kilomeetrit ning mujale on veel pikem tee. Järvamaa elanike arv on pidevalt kahanemas nagu mujalgi maakondades. See ei tähenda, et teenuste arv peaks nii kiiresti langema, sest elanikkond on peamiselt vanemaealised, kes vajavad palju erinevaid arstiabiteenuseid. Haigekassa järgi on meil tänavu keskmiselt 1,2 ravijuhtu maakonna elaniku kohta. Ravijuhtude on pidevalt vähenenud nii ambulatooriumis kui ka statsionaaris. Küsimus, mida maakonnahaiglates ikka küsitakse, palju sünnitatakse. Kuigi arvatakse, et alla 500 ei ole mõttekas, siis mina leian, et 300 ringis, nagu meil, on igati mõistlik. Kauaks meile sünnitamisvõimalust jagub, näitab aeg.

Eestis toimuva tervishoiu ümberkorralduse tulemusena, kui maakonnahaiglates erialasid vähemaks jääb, muutub osade erialade kättesaadavus patsiendile raskemaks, geograafiliselt kaugemaks. Arstil käimiseks kulub tulevikus terve päev ja vahel ei saa ka ühe päevaga hakkama. Samuti peab vahel ka haige saatja töölt vaba päeva võtma. Kui on olmas eriarst, siis võiks ta osutada siiski ka kohapeal mingis mahus teenust. Abi peaks kätte saama maksimaalselt optimaalse ajaga. Kui kohalikus haiglas on eriarst, siis ta võiks teenuse pakkumist jätkata. 

Linnades ja maal elavate eriarsiabi tervishoiuteenuseid vajavate patsientide olukord on muutumas aga planeeritavate muudatuste tulemusel veelgi ebavõrdsemaks. 

Osa elanikkonnast koondub ilmselt tulevikus tervishoiuteenustele lähemale ehk suurematesse linnadesse. 

Kui geograafilise kättseaadvuse projekti „Tallinn-Tartu“ mõistes kaotame tänaste eriarstiabi teenuste osutajate tegevuse võib see osutuda hoopis geograafiliseks katastroofiks tervishoius.

Andres Müürsepa ettekandega ja seal olevate Järvamaa perearstide videopöördumistega saab alla laadida siit

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.