Liisi Uder: Vaesus tapab

Liisi Uder
Liisi Uder

Eesti Koostöö Kogu programmijuht Liisi Uder rääkis Meditsiiniuudiste konverentsil Meditsiin 2017 Eesti tervishoiu väljavaadetest.

Eesti tervishoiu suured plussid on solidaarsus, kõrgelt kvalifitseeritud personal, efektiivsus ja palju süsteemi uuringuid.

Miinusteks on raha ja inimeste vähesus - napib nii personali kui ka patsiente ja patsuentide isikliku vastutuse puudumine. 

Peamine küsimus on, kas me suudame plusse nii hästi ära kasutada, et need nulliksid miinused?

Eesti Haigekassa nelja aasta kulude ja kulude katteallikate planeerimise põhimõtted näitavad, et vaatamata pingutustele miinus kasvab ja aastal 2020 peaks see olema juba 15,7 miljonit eurot. 

Riigieelarve strateegia ja haigekassa prognoosid erinevad oluliselt RES pakub aastaks 2019 miinust 0,2 miljonit, haigekassa 8,1 miljonit miinust.  

Peaminister Taavi rõivas lubas endale pärast haigekassa suure miiinuse avalikuks tulekut tänavu aasta augusti lõpus: "Otsuseid oleks pidanud tegema varem, praegu lapitakse juba tekkinud auku ja seetõttu sisulisi valikuid ei ole." Muuhulgas on ta olnud varem mõned aastad ka sotsiaalminister. 

See on traagiline, kuna mäng numbritega ei vii meid paraku parema tervishoiuni, veel vähem parema terviseni. Tänu uuringutele me teame, mida teha. Kas lahendus on sotsiaalmaksu tõstmine, riigieelarvest esmatasandi rahastamine ja hoolduskindlustus? Seda, et tervishoid läheks odavamaks, pole kuskil maailmas juhtunud ja ei juhtu ka meil. Tervishoid läheb ikka üha kallimaks.

Tänu arvutustele me teame palju raha on vaja? Või siis ikkagi ei tea, kui mõelda prognoosidele. Aga me ei otsusta midagi ja seisame silmitsi langetamata otsuste tagajärgedega.  

Kui tervishoiu rahastamine kasvab, mis ajab küll hetkel muigama, siis tuleks WHO metoodika kohaselt seda raha kasutada kolme probleemi lahendamiseks:
•suurendada ravikindlustatute osakaalu;
•vähendada teenuste/ravimite eest tasumise omaosalust patsientidel;
•suurendada tervishoiuteenuste kättesaadavust – suurem valik teenuseid ja/või lühemad järjekorrad.

Sama kehtib ka vastupidi. Kui raha on vähe, siis on järgmised võimalused:
•vähendada ravikindlustatute osakaalu;
•suurendada omaosalust teenuste/ravimite eest tasumisel;
•vähendada tervishoiuteenuste kättesaadavust- vähem teenuseid ja/või pikemad järjekorrad.

Eesti puhul on halb, et need pole olnud teadlikud otsused, vaid kõik on läinud juhuslikku isevooluteed.

Solidaarsuse põhimõttest on kinni peetud, kuid tegelikkuses oleme seda kaotamas. Olukord, kus tervishoiuteenused on üha raskemini kättesaadavad, siis need, kes jõuavad maksta, saavad kergemini ja kiiremini tervishoiule ligi. Seega vaesus tapab. On suur ime, et omaosalus on püsinud sama (peamiselt ravimipoliitiliste otsuste tõttu), kuid kauaks? Tervishoiuteenuste kättesaadavus on tuntavalt vähenenud. 

Kõige olulisem on, et tehakse ära julged otsused, sest:
1) et kõigil oleks selge, kelle ja mille peale nad tervishoius loota saavad;
2) suurendab isiklikku vastutust laiemas mõttes;
3) annab võimaluse vaadata tulevikku ja tegeleda veel muude oluliste teemadega valdkonnas (puudub näiteks üldine kvaliteedi hindamise süsteem näiteks).

Mis saab aga siis, kui n-ö tulekahju on kustutatud? Muuta tuleb üldist suhtumist ja inimestel tuleb võtta lõpuks isiklik vastutus, sest tervishoius sõltub töö tulemus paraku otseselt tellija materjalist. Suhtumine ei muutu aga iseenesest ja üleöö, vaid see peab olema juhitud tegevus. 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.