Tapfer: Lõppev aasta oli ravimitootjatele ajalooline

Ravimitootjate Liidu juhataja Riho Tapfer.
Ravimitootjate Liidu juhataja Riho Tapfer.

Ravimitootjate liidu juhi Riho Tapferi tagasivaade lõppevale aastale.

Esmakordselt avalikustasid suvel üle kogu Euroopa kõik EFPIA (Euroopa Ravimitootjate Assotsiatsioon) eetikakoodeksit järgivad firmad tervishoiutöötajatele ja tervishoiu teenuse osutajatele makstavad tasud. See oli oluline samm läbipaistva ja üheselt mõistetava koostöö kindlustamiseks arstide, apteekrite ja raviasutustega. Suuresti kindlustasid selle initsiatiivi edukuse just arstid ja apteekrid  mõistmise ja arusaamisega - on ju  tegemist teisele osapoolele siiski vabatahtliku üleskutsega. 

Kokkuvõttes võib öelda, et ravimitootjate ja meditsiinikogukonna suhted on muutunud läbipaistvamaks ja seeläbi on suurenenud kogu meditsiini usaldusväärsus. 

Teine oluline ettevõtmine 2016 aastal puudutas võltsravimite direktiivi rakendamiseks ja võltsravimite tuvastamiseks vajalikke esimesi reaalseid samme nii Euroopas kui ka Eestis.

Kogu maailmas võib hinnanguliselt võltsitud ravimite müügimaht ulatuda kuni 75 miljardi dollarini aastas, kusjuures viimase 5 aastaga on tõus olnud Center for Medicines in the Public Interest in the United States of America andmetel ligemale 90% . Lisaks tohutule majanduslikule kahjule, mida tekitavad võltsitud ravimid on olemas reaalne ja otsene oht inimese tervisele. Kaaludes ja hinnates neid mõjusid on Euroopa Komisjoni loonud õigusliku raamistiku ja pannud kohustuse ravimitootjatele luua tehnoloogia, mis võimaldaks tuvastada igat üksikut ravimipakendit üle Euroopa, mistahes ajahetkel, kus iganes geograafilises punktis.

Tänaseks on Eestis tööd alustanud spetsiaalselt selleks loodud Ravimite Ehtsuse Kontrolli Sihtasutus, mille ülesandeks on välja töötada  infosüsteem ja andmebaas liitumiseks üle-euroopalise kontrolli- ja jälgimisesüsteemiga. Kuna enam-vähem üheaegselt toimuvad sarnased protsessid kogu Euroopas, siis võib julgelt väita, et tegemist on ühe ulatuslikuma, kogu Euroopat ja lisaks nelja  mitte Euroopa Liidu  riiki hõlmava infotehnoloogilise arendusega. Võltsravimite tuvastamist võimaldav tehnoloogia peab hakkama tööle hiljemalt 2019 aasta veebruariks, see aga tähendab üsna pingelist ajagraafikut arvestades eri riikide erinevat kogemust ja valmisolekut IT süsteemide rakendamisel.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.