Sule: Edukas koostöö eeldab ühiseid eesmärke, jagatud väärtusi ja panustamist

Urmas Sule
Urmas Sule

Peatselt möödanikuks saav 2016. aasta on olnud kogu maailmas rahutu ja äärmiselt heitlik. Probleem ajab probleemi taga ning soov neist kiiresti vabaneda on igati inimlik. Tundub, et Aleksander Suure järgijaid, kes püüavad mõõga abil Gordioni sõlmest võitu saada, sibab ringi igal pool ja üha kasvavas hulgas. Elu on aga palju keerukamaks muutunud, kahjuks.

Olukord meie tervishoiusektoris tundub mõneti sarnane. Inimkesksest tervishoiusüsteemist rääkides kipub aeg-ajalt ununema, et see peab looma lahendused paljudele inimestele väga erinevate ja komplekssete probleemide puhul. Siin ei ole midagi universaalset, mis sobiks kõigile ja tagaks olematute ressurssidega fantastilised tulemused pikkadeks aastateks. Vastupidi - proovikive tuleb aina juurde, ikka uusi ja üha keerukamaid. Tõeline väljakutse seisneb selles, et hakkama saamiseks on vaja lihvitud koostööd erinevate tervishoiuasutuste ja väga paljude inimeste vahel. Kolleegide vahelise “võimude lahususe tunde” tekitamine pere- ja eriarstide osas, millest aasta alguses räägiti, ei ole kohe kindlasti õige suund. Valmisolek ja võimekus sarnaselt tegutseda on nagu inimsuhe, mis eeldab kõigi osapoolte panust ja sünnib samm-sammult, aastatega. Tähelepanu puudumisel rikneb aga päevadega ja sageli lõplikult. 

Kui eelmistel aastakümnetel on tervisesüsteemi arendatud eelkõige efektiivse ressursikasutuse suunas, siis tänaseks oleme jõudnud olukorda, kus ainult selles suunas mõtlemine viib hukatusse. Kõik riiklikul tasemel käimas olevad projektid, olgu see haiglate ja esmatasandi tervisekeskuste võrgustiku tugevdamine, e-tervise strateegia realiseerimine või väga erinevateks hädaolukordadeks valmisoleku tagamine, on realiseeritavad vaid mõistetava eesmärgi nimel toimetades. Koostöös tegutsemine eeldab aga aega, tahet ja ühiselt omandatud oskusi, samuti isiklikku pühendumust ja panust. Vajalik on ka rollitunnetus ja mõistmine, miks nii on hea ja õige. 

Mina usun, et kõikjal Eesti tervishoiusüsteemis töötavad tublid ja teotahtelised inimesed. Meil on inimesed, kes soovivad teisi aidata, teha seda sisemise põlemisega ja ise õppides ning arenedes. Aga ka sooviga olla kolleegide ja ühiskonna poolt oma tegemistes hinnatud ning mõistetud. 

Tervishoid ei ole tülikas kuluartikkel riigieelarves, vaid investeering nii inimeste ja ühiskonna tervisesse kui ka riigi konkurentsivõimesse ning turvalisusesse!

 

Lisa kommentaar

  • Urmas Sule, Eesti Haiglate Liidu juht

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.