Marko Murruste: armasta oma väljavalitud eriala

TÜ kirurgia lektor Marko Murruste.
TÜ kirurgia lektor Marko Murruste.

Meditsiiniteaduste valdkonnas üliõpilaste poolt aasta parimaks õppejõuks valitud Marko Murruste avaldas 13. detsembril toimunud tänuüritusel „Üliõpilaselt ülikoolile – ülikoolilt üliõpilasele 2016“ peetud kõnes aasta õppejõuks saamise retsepti ning pani üliõpilastele südamele, kui tähtis on enda valitud eriala armastada.

TÜ meditsiinivaldkonna koduleht avaldas TÜ kirurgia lektori Marko Murruste kõne tänuüritusel täies mahus:

Austatud rektor, õppejõud, üliõpilased.

Lubage mul nomineeritud õppejõudude nimel tänada üliõpilasi selle õppejõu jaoks üliolulise tunnustuse eest. Arvan, et valimist paremate õppejõudude hulka võib hinnata suureks professionaalseks eduks – eriti siis kui see toimub sedavõrd suures ja maailmas väga selgelt ja kõrgelt tunnustatud ülikoolis, nagu seda meie Tartu Ülikool on.

Kui mulle anti tänase õhtu organiseerijate poolt võimalus esitada õppejõudude poolne tervitus vabas vormis ja vabal teemal, siis vastasin ma automaatselt nõustuvalt. Alles veidi hiljem ma taipasin, et olen jõudnud 51. eluaastani, aga see on esimest korda mu elus, kus ma saan rääkida vabal teemal, millest ise tahan. Teema valik polnudki kaugeltki lihtne – see peaks ju haarama nii ülikooli, õppejõud, üliõpilased kui ka tänase teema – õppetöö. Seetõttu otsustasin rääkida oma nägemusest, kuidas jõuda selleni, et ühe õppejõu nimi võiks sattuda üliõpilaste poolt tunnustatute nimekirja. Ma suunan oma sõnavõtu praegustele üliõpilastele ja noorematele õppejõududele ja tahan rääkida sellest, mida teha selleks, et 5 või 10 või 20 a pärast oleksite siin mikrofoni taga tunnustatud õppejõuna justnimelt teie.

Esiteks. Ma olen päris veendunud, et edu on kõige lihtsam saavutada kui te tegelete asjaga, mille vastu teil on tõsine huvi armastus või lausa kirg. Minul on see õnn omal ajal olnud – leida oma professionaalne kirg ja oma armastus – ma olen sügavalt veendunud, et justnimelt kirurgia on kauneim kõigist kaunitest kunstidest, ilma milleta päevad on tühjad ja elu on igav.

Kui teie sellise ala omale leiate või juba leidnud olete, siis te näete, et te tegelete sellega iseenesest, märkamatult, ilma käsu ja kupjata, suure osa oma ärkveloleku ajast (uneajast ka vahetevahel). Ja kui te sellega tegelete, siis teil tekib vajadus, tekib nälg uute teadmiste, uute raamatute, uute artiklite ja uute oskuste järele. Ja kui te nälga rahuldate – loete ja uurite ja mõtlete – siis on nii lihtne kogunenud teadmisi edasi anda ja õpetada ja olla hea õppejõud – sest teil saavad olema suurepärased teadmised ja lai silmaring.

Kui te seni pole oma kirge veel leidnud, siis otsige, ülikoolis pole veel hilja. On öeldud, et ülikoolis on hilja, aga tegelikult pole – elu on ees. Peaasi, et ei seo end jäädavalt tööga, mis teile huvi ei paku, mida te ei armasta.

Teiseks. Hoidke silmad lahti ja nina tuules – maailm on kaugel täiusest ja õnneks on veel uskumatult palju asju, mida avastada ja erinevaid avastusi ellu viia – rakendada.

Kui te hoiate silmad lahti, siis on päris suur tõenäosus, et leiate selle, mida väidetakse võimatu olevat, või vähemalt meil siin Eestis võimatu olevat. Selleks võib olla nii teadustöö raames millegi uurimine ja avastamine kui ka rakenduslik innovatsioon. Leidke see oma aare.

Minu jaoks oli esimene leid 1990-ndate alguses kui ma avastasin ühe huvitava haiguse – kroonilise pankreatiidi – mida minule ülikoolis õpetati seda kui ravimatut haigust, hullude vaevustega ja viletsa elukvaliteediga.  Ometi maailma kirjanduses, niipalju, kui seda tol ajal oli, oli andmeid täiesti heade tulemustega operatsioonidest. Aga Eestis sellest ei teatud ja sellega ei tegeletud. Ma viisin ennast kirjandusega kurssi (niipalju kui tol ajal ligipääsu maailma kirjandusele oli), käisin korduvalt neid operatsioone Saksmaal õppimas ja 1997.a hakkasin neid Kliinikumis tegema. Nüüd oleme me seal maal, et meil on ligi 150 haiget nende aastate vältel opereeritud ja täiesti heade, maailmatasemel, tulemustega.

Teine leid oli paar aastat tagasi kui me otsustasime Eestis pankrease siirdamisega tegelema hakata. Operatsiooniga, mille algaastail Ameerika Ühendriikides  olid tulemused väga tagasihoidlikud, aga viimasel kümnendil on operatsioonimeetodite ja medikamentoosse ravi arengu tagajärjel tulemused muutunud sedavõrd heaks, et me hakkasime ka Eestis selleks valmistuma ja 2015.a tegime esimese ning sel aastal nüüd teise ja kolmanda pankrease siirdamise. Kõik 3 senist patsienti elavad hästi ja on hea elukvaliteediga.

Hoidke silmad lahti ja te leiate omal erialal, mis iganes erialal, kohti analoogseks innovatsiooniks või teadustööks.

Mõlemal juhul olete te sunnitud teadmistes tõsiselt sügavuti minema ja just see on see suur väärtus – te peate tungite vastava eriala saladustesse ja teadustöö iseärasustesse, viima end kurssi loogikaga ja põhjuse ning tagajärje seoses raudse orienteerumisega ja te peate hakkama struktureeritult ja süstematiseeritult mõtlema. Just viimane lihtsustab õppetööd oluliselt – süstematiseeritud, struktureeritud ülevaatest on ikka tudengil lihtsam aru saada ja räägitut omandada.

Kolmas asi, mis minu arvates on väga oluline edu saavutamisel on liitlaste leidmine ja erinevate huvigruppide ühishuvi leidmine. See on universaalne edu eeldus nii õppetöös aga ka igal pool mujal.

Õppetöös on ühest küljest õppejõud ja tudeng küll väga erinevates positsioonides – üks õpetab ja juhendab ja veab ja on mentor, teine õpib ja järgib ja on mentii, samal ajal teisest küljest on ju huvid täpselt samad – mõlemad on pühendunud oma erialal tippteadmiste omandamisele, vahendamisele ja arendamisele.

Ja sellise ühishuvi olemasolu on paratamatu edu valem.

Ja niisama lihtne see minu arusaam edukast õpetamisest ongi:

-         armasta oma väljavalitud eriala,

-         tegele teaduse ja innovatsiooniga ja

-         leia liitlasi – tudeng on reeglina liitlane ja kaasmõtleja, aga mitte see, kellele kulbi kõrvade vahele teadmisi virutada!

Lõpuks – kui mõelda õppejõu ja tudengi teadmiste evolutsiooni aspektile, siis on see ühest küljest ju väga toniseeriv – me oleme täna targemad kui eile ja homme veel targemad, aga teisest küljest on see üksjagu kurvastav – see, mis on meie, õppejõudude, jaoks on teadmiste tipp, see mida me teile edasi anname, see on teie, tudengite jaoks ju põhi.

Ja teie tipud saavad olema hoopis teisel tasemel ja 10-20 aasta pärast te naerate meie üle, ma loodan, et heatahtlikult!

 

Vaata tänuürituse videosalvestust UTTV-st.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.