Sule: Kas riigil on visioon e-tervise arengust?

Eesti Haiglate Liidu juhatuse esimees Urmas Sule.
Eesti Haiglate Liidu juhatuse esimees Urmas Sule.

Eesti Haiglate Liit eesotsas Urmas Sulega tegi pöördumise tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski, haigekassa juhi Tanel Rossi ja kantsler Marika Priske poole, kus avaldab oma muret e-teenuste killustatud arendamise pärast.

Pöördumine:

Pöördume Teie poole, sest oleme mures tervishoiuvaldkonnas toimuvate või valdkonda mõjutavate sh planeeritavate  infotehnoloogiliste muudatuste sisu ja mahu pärast, ühtlasi on muret tekitav muudatuste juhtimise viis. Olukorras, kus haiglatelt eeldavad mitmed erinevad osapooled väga lühikese aja jooksul suuri muudatusi ning paralleelselt planeeritakse tänaste lahenduste olulisi muudatusi, mis omakorda tekitavad tõenäoliselt vajaduse muuta värskelt realiseeritud lahendusi, tekib küsimus, kas riik omab terviklikku nägemust ja visiooni e-teenuste sh e-tervise valdkonnast.  

Käesoleval hetkel on loomisel uus tervisevaldkonna infosüsteeme haldav asutus Tervise ja heaolu infosüsteemide keskus (TEHIK), mis justkui peaks koondama valdkonna üheks tervikuks, kuid reaalselt planeeritakse hetkel kahte analoogse sisuga suurarendust – Haigekassa uus Partnerhalduse Infosüsteem (raviarvete esitamine ja lepingute haldus, kvaliteediindikaatorid jms) ning e-tervise hajussüsteem, mis pikas perspektiivis asendaks tänase keskse tervise infosüsteemi.

Olukorras, kus lähitulevikus on oodata suuremahulisi ning keerukaid uusi lahendusi ei ole põhjendatud nõuda tervishoiuteenuste osutajatelt olemasolevate lahenduste pidevat ja kiiret arendamist – see  on ebamõistlik ning niigi väheste ressursside raiskamine. Lisaks tervise infosüsteemi uute standardite juurutamisele (neist täpsemalt käesoleva kirja lisas) peavad valdkonna asutused hetkel arendama x-tee uue versiooni kasutusele võtmiseks oma süsteeme, juurutama e-arvete süsteemiga kaasnevaid muudatusi finantstarkvarades ja laovarude lahendustes ning jaanuarist 2017 hakkavad kehtima uued tervishoiuteenuste loetelu tingimused, mis eeldavad samuti muudatusi infosüsteemides.

Viimati toodute tõttu peame peatama kõik muud arendused, sest Haigekassa uued lepingutingimused hakkavad kehtima vähem kui ühe kuu pärast. Lisaks eelnevale on meil kohustus 2017. aasta maikuuks realiseerida retseptikeskuse teenuste muudatusi seoses müügiloata ravimite menetlemise korra muutumisega. Ühtlasi soovime märkida ära, et eelneval aastal ei ole toimunud olulisel määral tegevusi, mis arendaks edasi rahvusvaheliste klassifikaatorite valdkonda (sh SNOMED laiendatud kasutuselevõtt, TNM, RHK-10 täiendused) va LOINC juurutamine. Loendid ja klassifikaatorid ning terminoloogia on paljude IT arenduste eelduseks ja vajab senisest suuremat tähelepanu ning valdkonna ülest juhtimist ja koordineerimist sh ühtset lähenemist erinevate osapoolte poolt.  

Eelnevalt loetletud muudatused eeldavad haiglatelt investeeringuid mahus 500 000 – 1 000 000 eurot, mis on majanduslikult ülejõu käiv ning tundub põhjendamatu olukorras, kus lähiajal tuleks paljusid loodud lahendusi muutma hakata. Ootame oma kirja vastuseks Sotsiaalministeeriumi ja Eesti Haigekassa juhtide seisukohta antud olukorra kohta ning ühtse tervisevaldkonna arenduste visiooni esitamist ja tegevuskava koos prioriteetidega kujul, mis ei eelda dubleerivaid kulutusi ja tegevusi. Teeme ettepaneku lisada teema e-tervise strateegianõukogu järgmise koosoleku päevakorda, mis toimub 10. jaanuaril 2017. a.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.