Juhtkiri: Aasta märksõna on venimine

Lõppevat aastat tervishoius on kõige õigem kokku võtta sõnaga: venimine. Pidulik paigalmarss, kirjutas aasta viimase Meditsiiniuudiste juhtkiri.

Päris mitu asja on paigalseismisega olukorra nii pingestanud, et õhus on üle mitme aasta jälle streigioht.
Muidugi on siin kõige kaalukam argument ravikindlustuseelarve miinus ja rahapuudus, mille leevendamiseks ei ole häid otsuseid tehtud ei poliitikute ega ka tegevametnike poolt. Kõik teavad, räägivad, näitavad isegi näpuga, kuid midagi ei muutu nii ruttu. Muutub küll, kuid esialgu hullemaks, kuna uus aasta tõotab raha eriarstiabile veelgi kärpida ja see on juba tõsiselt hirmutav. Ka uus koalitsioon ei ole tervishoiu rahastamise kiireks parandamiseks midagi jõudnud välja pakkuda. Väga väsitab pidevalt uute lubaduste ja visioonide lugemine, millest igapäevarutiinis edasi ei minda.
Venib ka tervisekeskuste teema, sest ehkki tänavu mõningase hilinemisega valiti suurem osa soovijaid välja, siis järelkonkursist ei ole hetkel midagi kuulda ja ei ole uudiseid, et kusagil oleks kopp maasse löödud. Kuid 2018 peavad esimesed moodsad tervisekeskused juba valmis olema. Hästi kerkivad Tallinnas praegu vaid need tervisekeskused, mis rajatakse erakapitali poolt. Nõudlust seega on!
Positiivse poole pealt andis lõppev aasta pereõdedele retseptiõiguse, paika loksus arstitudengite viimase aasta praktikakorraldus ja endiselt väheneb välismaale tööleminek. Selle kõrval käivad väga paljud arstid Soomes nn valveid tegemas, nii et liikumine on jäänud. Positiivsena võib märkida ka seda, et arstide statistiline keskmine palk sel aastal jälle kasvas, nagu ka varasematel aastatel.
Siit aga liigub mõte kohe järgmine veniva teema juurde, mis on kollektiivlepe. Kohe-kohe on ukse ees uus aasta ja kuna uut kollektiivlepet ei ole, siis katkeb töörahu. Miks uut kollektiivlepet ei ole veel? Ikka sellesama rahapuuduse ja väheste valikute tõttu. Niisiis võib järgmisse aastasse üsna kindlalt kirjutada meedikute streigiaja, toimub see siis kohe kevadel või pisut hiljem. Arstid on aega andnud ametnikele ja poliitikutele sõbrapäevani oma ettepanekuid esitada.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.