Katrin Rehemaa: see oli (taas)märkamise aasta!

Arstide liidu peasekretär Katrin Rehemaa.
Arstide liidu peasekretär Katrin Rehemaa.

Aastalõpu intervjuu arstide liidu peasekretäri Katrin Rehemaaga, kes pälvis Meditsiiniuudiste lugejatelt meditsiinimõjutaja kolmanda koha.

1. Millise märksõna Te lõppevale aastale annate?

2016 - taas(m)ärkamine

2. Mille poolest erinevad seekordsed kollektiivlepingu läbirääkimised varasematest?
Kollektiivlepingu läbirääkimiste aasta hakkab lõppema. Võiks öelda, et edutult, sest lepingut ju ei ole, aga … Läbirääkimiste käigus ja kõrval hakkas aina kõvemini kõlama mure kogu tervishoiu, eelkõige selle rahastamise pärast. Arstide ja haiglajuhtide jaoks pole selles muidugi midagi uut, kuid nii üksmeelselt pole kogu meditsiinirahvas varem sama juttu rääkinud. Nii hull pole olukord haiglates ka varem olnud.
Kroonikatesse kannaksin kolm tähendusrikast sündmust. Tartu kolleegide spontaanselt algatatud ja kulutulena üle Eesti levinud "padjaga tööle" 31. mail äratas rahva ja meid märgati. Juba tõsisem märguanne, hoiatusstreik 20. septembril, tuletas kõigile meelde, et tervis on kallis. 2.detsembril pöördusid ligi kolmkümmend erialaseltsi valitsuse ja riigikogu poole, nõudes tervishoiu rahastamise toimiva mudeli väljatöötamist ja seniks patsientide ravimiseks haigekassa reservide kasutamise lubamist.

4. Kuidas olete praeguse sotsiaalministriga rahul?
Tervise- ja tööministergi tunnistab avalikult probleemi: tervishoidu on raha juurde vaja. See on tubli samm edasi, sest seni kostis "ülaltpoolt" ainult umbmäärast pominat, et "kunagi võib-olla tekib mingi vajadus". Kiidame minister Ossinovskit ka alkopoliitikal sarvist haaramise eest. Plaanitavad piirangud oleks tõhus tegu rahva tervise parandamiseks ja tervishoiukulude vähendamiseks tulevikus. Tervishoius otsuste tegemiseks on aga aega väheks jäänud, üle kümne aasta on mõõdetud, nüüd tuleb (juurde) lõigata.
Selle kõige taustal esitati haigekassa nõukogule teiseks lugemiseks üsna kummaline eelarve, kus eriarstiabi ravijuhtusid on veelgi kärbitud. Tervishoiutöötajate liidud valmistuvad töörahu katkestamiseks, sest selg on vastu seina ja seina taga on patsiendid, kes hädasti ravi vajavad.
Targad õpivad teiste vigadest. Soovitaksin uuel valitsusel üle vaadata oma toonaste ametivendade tegutsemine 2012.aastal eelmise streigi eel ja esimestel nädalatel ja seda mitte järele teha.

3. Kelle käes on see võluvits, mis tervishoiuprobleemid lahendab ja mis ta sellega tegema peaks?
Võluvitsa probleemide lahendamiseks ei ole. Õigemini on igaühel oma vits, millega tuleks viibata samas suunas ja sünkroonselt. Oleks abiks, kui ühed teeksid korralikult oma tööd - poliitikud eraldaksid raha, ministeerium juhiks ja korraldaks, haigekassa maksaks - ning teistel lastaks teha oma - arstidel ja haiglatel ravida, patsientidel terveks saada ja tervist hoida. Sest tervis on ju kallis!

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.