Vertigo: Ekslikul tajul võivad olla erinevad põhjused

Uuringu järgi on igal kolmandal üle 40aastasel inimesel pearingust ja tasakaaluhäireid esinenud.
Uuringu järgi on igal kolmandal üle 40aastasel inimesel pearingust ja...

Üldarstide vastuvõtule saabunud inimestest umbes 5–11 inimest sajast kannatab pearingluse all. Sel juhul käib tuba ringi ja on paha olla, maapind kõigub ja tekib minestustunne.

Kõik see, mida oleme harjunud kirjeldama tasakaaluhäirena, on tegelikult pearinglus ehk -pööritus. Tasakaaluhäired on enamasti seotud hoopis ebakindlusega kõndimisel.

Tasakaalu kontrollib rägastikutaoline struktuur – sisekõrva labürint. See labürint koosneb luust ja pehmest koest: kolmest poolringkanalist ja otoliitilisest aparaadist. Tasakaaluorgan on tigu ehk cochlea, kus paikneb kuulmisnärv.

Vertigo on oma keha või ümbruse liikumise ekslik tajumine. See toob kaasa peapööritust, mis tekib sisekõrva või väikeaju kahjustusel, millega kaasneb intensiivne iiveldus ja oksendamine. Vertigoga koos võib esineda tasakaaluhäire ebakindlusena käimisel ja kukkumine. Uuringute järgi on 35% täiskasvanutest (40 aastat ja vanemad) ehk näiteks 69 miljonit ameeriklast vestibulaarfunktsiooni häirega.

Vertigo korral tekib konflikt ajju suunduvate signaalide vahel, mis lähtuvad kõikidelt tasakaalu säilitamisega tegelevatelt süsteemidelt. Aju kasutab tasakaalu ja orientatsiooni säilitamiseks sisendeid kõikidelt sensoorsetelt süsteemidelt. Nägemine annab informatsiooni keha asendi ja liikumise kohta ümbritsevate esemete suhtes. See on teiste tasakaalusüsteemidega võrreldes väga oluline tasakaalukomponent. Sensoorsed impulsid propriotseptiivsetelt retseptoritelt liigestes, kehatüvel ja kätel võimaldavad vähimate muutuste korral automaatset adekvaatset kehaasendi muutust. Surve nahale võimaldab kontrollida kehaasendit ja seda muuta vastavalt gravitatsioonile. Sisekõrvas paiknevas cuppula´s ja utriccula´s olevad karvarakud jälgivad kehaasendi muutust kõigis kolmes dimensioonis. Haiguse korral ei vasta sealt lähtuvad ärritused keha tasakaalusüsteemi muudelt osadelt tulevatele sensoorsetele impulssidele ja tekibki pearinglus.

Pearinglus kesk- ja sisekõrvast
Põhjuseid on muidugi mitmeid. Üks levinumaid on keskkõrvapõletiku komplikatsioon, samuti pärlkasvaja keskkõrvas, lateraalse poolringkanali istel. Esineda võib seda igasuguses vanuses patsientidel ja võib tekkida ka siis, kui kõrv on olnud varem terve. Põletikust tingitud või ägeda kuulmiskaotusega kaasuva pearingluse korral tuleb patsient suunata erakorralise haigena kõrva-nina-kurguarsti vastuvõtule, kuna ta vajab uuringuid, intensiivset jälgimist ja sageli operatiivset ravi. Sellise pearingluse tekitajateks on samad patogeenid, mis tavaliselt keskkõrvapõletikul, rasketel juhtudel staph aureus ja bakterid või mõlemad koos. Palja silmaga on siin raske midagi näha. Samas KT ja MRT uuringul võib olla nähtav trummiõõne või/ja nibujätke varjustus.

Kolesteatoom ehk pärlkasvaja
Teadmata põhjustel moodustub keskkõrvas nibujätkes sarvainet ehk keratiini produtseeriv lameepiteelkude. Pärlkasvajal on üldiselt kalduvus pidevalt suureneda ja kahjustada kasvades keskkõrva ning lõpuks ka ümbritsevat luukudet. Pikapeale asendab see limaskesta ja resorbeerib luud (ensümaatiline toime ja lisaks surve) või oimuluu püramiidi. Kuna pärlkasvaja ei anna metastaase, siis olemuselt ei ole see pahaloomuline kasvaja. Väga sage pärlkasvaja ei ole, esinedes 3–12 juhtu 100 000 inimese kohta. Samas kahjustab see kuulmisluukesi, võib levida ka sisekõrva ning kahjustada kuulmisnärvi.

Pärlkasvaja sümptomid on püsiv halvalõhnaline voolus kõrvast, kuulmislangus, survetunne kõrvas, pearinglus, näonärvi halvatus. Objektiivne leid on püsiperforatsioon, nüstagmid haigele poolele, kolesteatoom. Pärlkasvaja võib olla kaasasündinud ja omandatud. Omandatud kolesteatoom areneb kuulmekile ülaosas püsiva sissetõmbe foonil või areneb kuulmekile püsiperforatsiooni või trauma/operatsiooni foonil. Tekke aluseks on kuulmetõrve funktsiooni püsiv häire või retsidiveeruvad ostiidid. Aastate jooksul viib see suure kõrvakahjustuse ja tugeva kuulmislanguseni. Kaasasündinud kolesteatoomi puhul võivad kaebused pikka aega täiesti puududa, sest kuulmise nõrkus ühes kõrvas võib jääda tähelepanuta.

Kolesteatoomi ravi on kirurgiline ehk radikaalne eemaldamine. Sellega taastatakse ka kuulmine. Konservatiivne ravi on mõeldav niigi haigustega koormatud eakate puhul, aga siis haiguse soodsa kulu korral. Seisneb see puhastamises ja lokaalses antibiootikumis.

Labürintiit ehk sisekõrva põletik
Teine vertigo levinum põhjus on labürintiit ehk sisekõrva põletik. See on viirusliku ja bakteriaalse algega, kahjustub kõige enam horisontaalne poolringkanal. Rasketel juhtudel lõpeb ühe poole kuulmis- ja tasakaaluorgani kadumisega. Sellest võib olla haaratud ainult tasakaaluorgan, aga hematogeensel levikul kogu sisekõrv. Iseloomulik on hematogeenne levik (viirustest mumps, leetrid, gripp), tümpanogensus (keskkõrva äge ja krooniline põletik), meningogeensus (meningiidi osana), traumaatiline alge (koljupõhimiku murru järgne), nekrootilisus (sarlakid).

Labürintiidi tunnusteks on tinnitus kahjustatud kõrvas, väga erineva intensiivsusega pearinglus, tasakaaluhäired mistahes kehaasendis, spontaanne nüstagm (sümmeetriline, spontaanne, rütmiline), kuulmislangus, iiveldus ja oksendamine, kehatemperatuuri tõus, lausa äkiline kuulmiskadu. Alati on oluline seda eristada Meniere´i tõvest, kuna sümptomid on kohati kattuvad.
Ravi osas on esmane kiire hospitaliseerimine ja intensiivravi – rehüdratatsioon, antibakteriaalne ravi. Fistli sümptomi või mädase ja nekrootilise vormi korral on vajalik trepanatsioon.

Lisa kommentaar

  • Mare Kalvet, ITK kõrva-nina- ja kurguhaiguste keskuse juht

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.