Uurimus: Vaesus on oluline terviserisk

Hiljutine uuring selgitas, et madal haridustase ja vaesus moodustavad olulise tervisriski, mis on võrreldav suitsetamise, liigse alkoholitarbimise ja ülekaaluga.

Teadusajakirijas The Lancet avaldatud uuring on esimene, kus sotsiaal-majanduslike tegurite mõju tervisele on võrreldes teiste suuremate terviseriskidega, kirjutab Soome arstide leht Mediuutiset.

Uuringut juhtis Soome epidemioloogia professor Mika Kivimäki (Helsingi Ülikool ja University College London).

Võrdlus hõlmas kuut WHO määratletud riskitegurit: suitsetamine, liigne alkoholitarbimine, ülekaalulisus, vähene liikumine, diabeet ja kõrge vererõhk. WHO toonitab, et nende riskifaktorite vähendamiseks ennetataks kroonilisi haigusi.

Sotsiaal-majanduslikke tegureid WHO tervisestrateegias samas ei leidu.

"Haridus ja varaline seis mõjutab paljuski meie võimet püsida tervena. Meie eesmärk oli välja selgitada, kui tähtis sotsiaal-majanduslike tegurite mõju tervisele,"selgitas Kivimäki.

Uuringu aluseks olid Euroopas, USAs ja Austraalias kokkupandud rahvastiku andmeid. Analüüsitud materjal koosnes kokku enam kui 1,7 miljoni inimese andmetest. Inimeste sotsiaal-majanduslikke aspekte määrati vastavalt nende staatusele, nende tervist jälgiti suremuse registri järgi.

Uuringus osalenud 41 protsendil meestest ja 27 protsendil naistest oli halb sotsiaal-majanduslik seisund. Nende eluiga oli keskmiselt 2,1 aastat lühem kui paremas sotsiaal-majanduslikus seisundis inimestel.

Erinevus on umbes samal tasemel nagu vahe füüsiliselt passiivse ja aktiivse inimese vahel (2,4 aastat). Suitsetamine (4,8 aastat) ja diabeet (3,9 aastat) lühendasid aga eluiga endiselt rohkem kui vaesus, samas kui kõrge vererõhk (1,6 aastat), ülekaalulisus (0,7 aastat) ja suur alkoholitarbimine (0,5 aastat) vähem.

Madal sotsiaal-majanduslik seisund oli tugevalt seotud üldise suremuse, kardiovaskulaarsetesse haigustesse suremuse ja vähki suremisega.

Teadlased tunnistasid, et võib olla liiga lihtsustatud lähenemine määratleda sotsiaal-majanduslikku seisundit üksnes elukutse ja staatuse järgi, kuid ometi leidsid nad seeläbi usaldusväärselt hinnatava hariduse ja rikkuse mõju tervisele.

"Madal haridustase ja vaesus tuleb tõsta ülemaailmse tervishoiustrateegia osaks teiste peamiste riskitegurite seas," kinnitas Kivimäki.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.