Annika Veimer: sihile viib töökus ja visadus

Tervise Arengu Instituudi juht Annika Veimer.
Tervise Arengu Instituudi juht Annika Veimer.

Tervise Arengu Instituudi juht Annika Veimer leiab, et õnnega on tema uuel ametikohal vähe pistmist – kõik on saavutatud läbi pühendumuse ja kompromisside.

Milliseid seniseid tööalaseid saavutusi hindate ise kõige enam?

Minu tööelu Tervise Arengu Instituudis (TAI) on kestnud üle 12 aasta. Esimeseks ülesandeks oli suuremahulise HIV ennetamise ja raviprogrammi juhtimine, mida rahastas ülemaailmne AIDSi, tuberkuloosi ja malaaria vastu võitlemise fond (Global Fund).

Eesmärk oli peatada HIV nakkuse levik Eestis ja teha süsteemset ennetustööd uute nakkusjuhtude vältimiseks. Teine eesmärk oli arendada ja oluliselt laiendada teenuste paketti, mida nakatunutele nende tervise ja elukvaliteedi parandamiseks pakkuda.

Kui vaadata numbreid, siis programmi alguses 2003. aastal diagnoositi HIV Eestis 840 inimesel, aga programmi lõpus 2007. aastal 633 inimesel. Eelmisel, 2016. aastal, diagnoositi HIV juba vaid 229 inimesel. Statistiliselt saame öelda, et oleme tänaseks teel parema tulemuse poole, kuid meil on endiselt 229 uut nakkusjuhtu liiga palju. See tähendab, et meie töö ei ole kaugeltki veel tehtud ja loorbereid ei ole põhjust jagada.

Global Fundi aegne suurim saavutus oli kõikide programmi tegevuste ületoomine riigieelarvesse 2007. aasta lõpuks. Sellele aitas kaasa nii tolle aja soodne majanduslik keskkond kui ka saavutatud tulemused, millesse andsid olulise panuse kõik meie partnerid.

Kaasa aitasid ka väljatöötatud praktikad, mida me tänaseni rahvatervise programmide juhtimises kasutame: tegevuste ja teenuste hankimise ning seire ja hindamise süsteem, sh regulaarsete sihtrühma uuringute läbiviimine; standardiseeritud lepingud, teenuste kirjeldused ehk standardid (nõuded) ja ühtsed rahastamise põhimõtted; keskne hanke- ja logistikasüsteem vajalike vahendite jagamiseks, lepingupartnerite teenuse osutamise võimekuse kasvatamine, neile pädevusnõuete koostamine, koolituskavade väljatöötamine ja koolituste pakkumine, finants- ja tegevusaruandluse süsteemi juurutamine.

Kuidas saate senisest töökogemusest ja tegemistest ammutatud teadmisi praegustes tegemistes rakendada?

2007. aasta lõpust TAIs arendusdirektorina jätkates kasutasin võimalust sarnaselt Global Fundi eeskujule ja töömudelile hakata tööle ka ülejäänud rahvatervise programmidega.

TAI enda ja välisriikide rahvatervise instituutide kogemuste najal muutsime juba 2007. aastal oluliselt instituudi struktuuri, et sisulisi tegevusi mõtestatult toetada ja luua täiendavad võimalused ekspertide tööle võtmiseks.
Kasvasime nii koosseisult kui ka teemade osas, millega süvitsi edasi tegeleme.

Tänaseks ongi üheks meie suurimaks tugevuseks väljakujunenud professionaalne ja kõrgelt haritud ekspertidest ning spetsialistidest koosnev pühendunud meeskond.

Mis on see, mis on toonud Teid tervisealaga seotud töökohtade juurde?

TAIsse sattusin juhuse ja kokkusattumiste koostoimel, nagu ikka elus asjad käivad.

Töötasin varem USA suursaatkonnas Tallinnas ja koordineerisin välisabiprogrammi elluviimist, mille vahendusel rahastati kõikvõimalikke projekte, mis olid mõeldud Eesti elu edendamiseks.

Programm lõppes koos Eesti astumisega Euroopa Liitu ning just samal ajal otsis TAI Global Fundi programmijuhti. Terviseteemadega, sh HIV ennetusega, oli mul projektide toetamise näol kokkupuude juba saatkonna töö ajal ning mind paelus võimalus selle teemaga süvitsi tegeleda ja ennast suure programmi juhtimisega proovile panna.

Mis Teid tervishoiuga seotud teemade ja töökoha juures kõige rohkem köidab?

Filosoofilisemas mõttes – meie kõige suurem eesmärk on tervise kui kalli varandusega ümber käia nii, et seda varandust jaguks kauaks ja kõigile. Sageli on rahvatervishoiu tegevuste vahetut mõju keeruline mõõta, tulemusi ei näe kohe ja neid on raske hinnata (sh kvaliteeti, majanduslikku mõõdet jms), protsessid on aeglased ja pikaajalised. Koostööd tuleb teha eri huvigruppidega ja koostööd seadusega reguleerida ei saa.

Lisaks on äärmiselt oluline silmas pidada, et raha mitte ei kulutata, vaid investeeritakse. Tegemist on väljakutseid esitava töövaldkonnaga, aga seda suurem on rõõm väikestest edusammudest. Tagasi vaadates näeme, et investeeringuid on tehtud, aga neid tuleb õppida veelgi targemini ja põhjendatumalt tegema kui soovime dividende näha.

Millised on Teie eesmärgid TAI edasistes tegemistes? Mida soovite muuta, juurde lisada praegustele suundadel ja tegemistele?

TAI on teismelise eas – saab mais 14aastaseks. Peame avatud meele ja lahtiste silmadega ettepoole vaatama.

Ultratriatleet Rait Ratassepp on kenasti öelnud: “See, mis aitas mind senisele tasemele, ei aita mind järgmisele. Eesmärk peab olema nii suur, et sellega harjumiseks tuleb anda endale aega.”

See on mõte, mida ka üks teismelise eas asutus mõtlema peab. Me teeme kõrgel rahvusvahelisel tasemel teadustööd. Kas me pakume täna piisavalt teavet nii elanikele kui neile, kes teevad otsuseid tervise valdkonnas? Me kogume väga palju erinevaid andmeid. Kuidas me saaksime parandada analüütilist võimekust ja terviseandmestiku kasutamist? Kuidas saaksime oma andmebaase rohkem kasutada ja pakkuda läbimõeldud ja pikaajaliselt kavandatud teabe jagamist? Üheskoos peame need teemad teadustöötajate ja praktikutega läbi mõtlema ning looma võimalused ja võimekuse eesmärgid seada ja need ellu viia.

Samal ajal aga tuleb jätkata senise tööga: keskenduda ennetus- ja raviteenuste pakkumisele, teenuste arendamisele, nende kättesaadavuse ja kvaliteedi parandamisele ning kasutades selleks teadustööst tulevaid teadmisi ja silmas pidades sihtrühmade kasvavaid vajadusi.

Kui 2003–2009 oli arendustegevuses rõhuasetus HIV ja narkomaania valdkonnal, siis alates 2009. aastast on üha enam kasvanud alkoholi liigtarvitamise, tubakatarvitamise ja toitumise valdkondade tähtsus. Paaril viimasel aastal on kasvanud vaimse tervise valdkonna olulisus.

Uude ametisse astudes on paljud inimesed mulle õnne soovinud. Ma olen veendunud, et õnnega on ses töös sama palju pistmist kui õnnega maratoni lõpetamises. Maratoni ei lõpetata õnnega, vaid sellele väljakutsele minnakse vastu tarkuse, pühendumuse, töökuse ja kompromissidega. Nii selge ja lihtne see ongi.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.