Maahaigla pediaatril tööd jagub

Lastearsti vastuvõtul. Foto on illustreeriv.
Lastearsti vastuvõtul. Foto on illustreeriv.

Viljandi haigla lasteosakonnas on 3–6 ühekohalist palatit, järgmisel aastal ilmselt lasteosakonda enam ei ole, see saab osaks sisehaigusteosakonnast.

Viljandi haigla lastearst Gerli Mirka rääkis, et nende maakonnas on umbes 9300 last. Haiglas oli eelmisel aastal natuke üle 300 sünnituse, statsionaarseid juhte 200 ringis, ambulatoorsete vastuvõttude osas on juhtude arv umbes 350 juhtu poolaastas.

“Kõige enam on infektsioonihaigeid, on traumasid, kõhuvalu, peavalu, esineb hooldust vajavaid lapsi, midagi mürgist söönud lapsi,” loetles Mirka väikeste patsientide peamisi probleeme.

Suureks probleemiks maakonnahaiglale on see, et õhtuti-öösiti jääb valvesse sisevalvearst, kuid lastearsti valvet pole võimalik korraldada. “Sageli pean mõtlema enda valve lõppedes, kas peaksin raviloleva lapse saatma Tartusse või saab vajadusel sisearst olukorraga hakkama,” rääkis Mirka.

Teiseks töökohustuseks on ambulatoorne vastuvõtt. “Lisanduvad muud tegevused,“ rääkis ta. Ka on sageli tema ülesanne vereanalüüse võtta või kanüüli asetada, sest ambulatoorsed õed seda ei tee. 

“Uuringute puhul olulisi piiranguid ei ole, kuid vaatamata sellele kasutan ma kliinikumi uuringuvõimalusi – kui vaatan tulemusi, siis info on oluliselt erinev,” rääkis Mirka.
Kolmanda aspektina liitub töö sünnitusosakonnas. “Ametlikult asendan teist lastearsti 5 nädalat aastas,” selgitas ta, kuid kogemuse saamiseks vaatab ta beebisid kord nädalas.

Kui vastsündinu vajab ravi kõrgema etapi haiglas, siis kutsutakse laste reanimobiil, mis tuleb Tartust kahe tunniga – selle aja veedab ta abivajava lapse juures. Neljas valdkond on konsultatsioonid EMOs. “Enamus juhte lahendab EMO valvearst ise. Kui ta näeb, et ei saa hakkama, siis kutsub mind,” selgitas Mirka.

Viiendaks tegeleb ta ka rehabilitatsiooniplaanide koostamisega, sest neid spetsialiste, kes seda Viljandi maakonnas teeks, ei ole palju. Kuuendaks on ta vahetevahel tööl ka Tartu lastekliinikus, et silmaringi laienda. “Viljandis töötades saan aru, et on kerge jääda ajast maha ja info tuleb keeruliselt kätte,” sõnas Mirka. 

Loe pikemalt sel teemal 7. veebruari paberlehest.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.