Käideldud rakud ja koed saavad koodid külge

Katsutid vereproovidega.
Katsutid vereproovidega.

Seadusemuudatus tagab kolmandatest riikidest imporditud rakkude ja kudede vastavuse Euroopa Liidu standarditele.

Rakkude ja kudede käitlemisega tegeleb Eestis praegu üheksa ettevõtjat, neist kaks tegeleb rakkude ja kudede impordiga kolmandatest riikidest. Riigikogus arutusel oleva seaduse jõustumisel tuleb neil kahel ettevõtjal taotleda vastav impordisertifikaat.

Uudse ravimi tootja tegevusluba on välja antud ühele ettevõtjale. Uudne ravim on geeniteraapiaks või somaatilise raku teraapiaks ettenähtud ravim või koetehnoloogiline toode.

Alates 29. aprillist 2017 antakse kõikidele hangitud ja käideldud rakkudele ning kudedele ja nendest valmistatud toodetele kordumatu Euroopa kood, mis koosneb annetuse ja toote identifitseerimistunnustest.

Täna, 22. veebruaril toimub riigikogus valitsuse algatatud rakkude, kudede ja elundite hankimise, käitlemise ja siirdamise seaduse ning riigilõivuseaduse muutmise seaduse eelnõu (278 SE) kolmas lugemine.

Eelnõu võtab Eesti õigusesse üle kaks Euroopa Komisjoni vastavat direktiivi, mis tagavad kolmandatest riikidest imporditud rakkude ja kudede vastavuse Euroopa Liidu ohutus- ja kvaliteedistandarditele.

Eelnõu täpsustab, et uudse ravimi tootmiseks kasutatavate rakkude ja kudedega seotud teave peab olema jälgitav vähemalt seni, kuni see jõuab ravimi tootjani.

Direktiivide rakendumise järel peab ravimiamet registreerima Euroopa Liidu koepangaregistris kõik ettevõtted, kes tegelevad rakkude ja kudede hankimise ning käitlemisega ja kellele on antud vastav tegevusluba, seal hulgas impordisertifikaat.

Rakkude, kudede ja elundite hankimise ja käitlemise tegevusload Eestis:

1 Sihtasutus Tartu Ülikooli Kliinikum
2 Sihtasutus Põhja-Eesti Regionaalhaigla
3 AS Kliinik Elite
4 AS Nova Vita Kliinik
5 Aktsiaselts Ida-Tallinna Keskhaigla
6 BioEximi OÜ
7 OÜ Cellin Technologies
8 AS Taastava Kirurgia Kliinik
9 OÜ DiviDent Invest

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.