Arvamus: Leping on parem kui streik

Arstide liidu peasekretär Katrin Rehemaa.
Arstide liidu peasekretär Katrin Rehemaa.

Lepitaja pakkumise tagasilükkamine oli kollektiivlepingu kõigi kuue osalise loogiline samm.

Sellistel tingimustel lepingu sõlmimine oleks tähendanud edasivindumist, leppimist järjekordsete hinnakärbete ja ravimahtude vähendamisega, saateks reipad raportid arstiabi kättesaadavuse paranemisest. 

Arstide-õdede läbirääkimised tööandjatega on alati tekitanud laiema diskussiooni tervishoiu rahastamisest. Seekord ütlesime juba varakult, et lepe sünnib siis, kui rahastamist suurendatakse ja inimesed hakkavad ravi saama vajaduse, mitte eelarve võimaluste järgi.

Usk olemas. Me juba peaaegu usume, et lisaraha riigieelarvest tuleb. Kuid see, et minister ei taha alla kirjutada konkreetsele lubadusele tõsta haiglaravi maht tagasi 2013. aasta tasemele, teeb ettevaatlikuks. Ei midagi isiklikku, oleme lihtsalt varasematest kogemustest ja oma vigadest õppinud. Ega tervishoius raha paigutamise kohtadest puudust pole.

Teine tingimus: haigekassa hinnad peavad katma tegelikud kulud, on vahest olulisemgi. KKK – koonerdamine kahjustab kvaliteeti. Trikitamine, kus hindu “kaasajastatakse” ja ravijuhud odavamaks viilitakse, et neid siis sama raha eest rohkem saaks, ei ole lihtsalt soliidne ja tuleb ära lõpetada.

Nn ületöö haiglates on paljude patsientide jaoks võimalus ellu jääda, haigekassa aga nimetab seda eelarveriskiks. Riski maandamiseks kaalutakse endiselt kurikuulsate koefitsientide vähendamist. Kuni lepingud haiglaravi tegelikku vajadust ei kata, on ületöö eest vähemalt senisel viisil maksmine haiglatele elutähtis. Käsku “üleliigsete” patsientide eest uks kinni panna veel õnneks antud ei ole.

Palgakomponent otsustatud. Selle kirjutise ilmumise ajaks on haigekassa nõukogu otsus tänavuste palgakomponentide kohta juba teada. Olukorras, kus töötajad ja tööandjad on neis kokku leppinud ning haigekassa raha valmis pannud, ei tundu otsustamine ülearu keeruline. Teades, et 1. aprillist kehtestatavad palgakomponendid on üks kollektiivlepingu eeldusi, saavad nõukogu liikmed anda oma panuse töörahu säilimiseks.

Lootus, et kollektiivleping sõlmitakse rahulikult, pole veel kadunud. Tingimused, mida selleks vaja, on täidetavad. Poliitikudki saavad ju aru, et leping on parem kui streik?

Lisa kommentaar

  • Katrin Rehemaa
    Eesti Arstide Liidu peasekretär

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.