Puberteediikka jõudnud poiste aktiivsus mõjutab luutihedust

WHO andmetel on 81% kogu maailma 11–17aastastest noorukitest kehaliselt väheaktiivsed. Pildil poiss ujumas.
WHO andmetel on 81% kogu maailma 11–17aastastest noorukitest kehaliselt...

Puberteet, mil toimub kiire kasv ja küpsemine, on luutiheduse muutumise seisukohalt tähtsaim periood – puberteedieas omandavad luud poole oma mineraalisisaldusest.

Luude kiire muutumise tundlikul perioodil on väga oluline mõõta luu biokeemilisi näitajaid, et jälgida luude ümberkujunemise protsessi. 

Luutiheduse muutumist mõjutavad paljud erinevad tegurid; hinnangute kohaselt sõltub ligikaudu 80% luu arengust endogeensetest faktoritest: geenidest, etnilisest päritolust, soost ja hormoonidest, 20% aga sõltub eksogeensetest faktoritest: õigest toitumisest, kus kaltsiumi ja D-vitamiini sisaldus on optimaalne, ning regulaarsest kehalisest tegevusest, mis hõlmab kaalu kandvaid harjutusi.

Kehaline aktiivsus on väga oluline keskkonnategur, mida on võimalik kontrolli all hoida ja mis on luude terve arengu seisukohalt kriitilise tähtsusega, tagades mineraalide maksimaalse kogunemise luudesse puberteedi ajal. Kaalu kandvad tegevused, nagu näiteks jooksmine, ronimine, reketi- ja/või pallimängud, tagavad vajaliku mehaanilise koormuse ning soodustavad laste ja noorukite luude mineraalisisalduse kujunemist.

Kahjuks näitavad andmed, et puberteediiga on aeg, mil kehaline aktiivsus järsult väheneb. Lisaks sellele pole Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO, 2015) andmetel 81% kogu maailma 11–17aastastest noorukitest kehaliselt piisavalt aktiivselt.

Luu mineraalisisalduse kujunemise uurimisel tuleb arvesse võtta ka kehamassi.
On teada, et luu mineraalisisalduse parameetreid mõjutab nii rasvamass kui ka rasvavaba kehamass. Rasvavaba kehamass stimuleerib lihaste kokkutõmbumise kaudu luud mehaaniliselt ning on tihedalt seotud erinevate luu mineraalisisalduse parameetritega.

Rasvamassi mõju kohta luu mineraalisisalduse parameetritele on aga märksa vähem teada.
Rasvkoest erituvad hormoonid, nagu näiteks leptiin ja adiponektiin, avaldavad mõju luu ainevahetusele. Tänapäeval on teismeliste vähene aktiivsus ja ülekaalulisus ülemaailmseks probleemiks, mis võib hilisemas elus põhjustada osteoporoosi.

Uuringutes tuleks hoolika vaatluse alla võtta luude mineraalisisalduse kujunemine puberteedieas, et mõista, kuidas erinevad keskkonnategurid seda mõjutavad.

Teadaolevalt pole läbi viidud longituuduuringuid, mis käsitleksid keha koostise, luu- ja rasvkoe biokeemiliste näitajate ning objektiivselt mõõdetud kehalise aktiivsuse mõju luu mineraalisisalduse arengule puberteediealistel poistel.
Meile teadaolevalt puuduvad varasemad uuringud luukoe juurdekasvu määramisel, kus hinnatakse erinevate keha koostise, kehalise aktiivsuse ja luukoe ning rasvkoe vere biokeemiliste markerite pikaajalist mõju puberteediealiste poiste luukoe arengule.

Uurimistööl kolm ülesannet

Uurimistöö eesmärk oli hinnata erinevate keha koostise, kehalise aktiivsuse ning luu- ja rasvkoe biokeemiliste markerite seoseid luukoe juurdekasvuga erineva keha koostise ja kehalise aktiivsusega puberteediealistel poistel. Lähtuvalt eesmärgist olid ülesanneteks:

* uurida kehalise aktiivsuse pikemaajalist mõju luutiheduse kasvule puberteediperioodil erineva keha massiga poistel;

* uurida luukoe ja rasvkoe biokeemiliste markerite seoseid luutihedusega erineva kehalise aktiivsusega varases puberteedieas poistel;

* uurida luu- ja rasvkoe vere biokeemiliste näitajate ning kehalise aktiivsuse pikemaajalist mõju luutiheduse kasvule poistel puberteediea jooksul.


Luubi all Tartu piirkonna poisid

Uuringus osales 206 poissi vanuses 12–14 aastat Tartu linna ning ümbruskonna koolidest. Vaatlusaluseid uuriti kahe aasta jooksul ja mõõtmised toimusid uuringu alguses ning peale 12 ja 24 kuu möödumist. Kõigil uuritavatel määrati keha pikkus ja kehamass ning arvutati kehamassiindeks.

Bioloogiline vanus määrati Tanneri metoodikaga, luuline vanus käelaba röntgeniga. Keha koostise ja luutiheduse näitajad määrati DXA-meetodiga ning kehaline aktiivsus aktseleromeetritega. Samuti määrati veeniverest erinevad luu- ja rasvkoe biokeemilised näitajad.

Millistele järeldustele jõuti?

* Keha rasvavaba mass omas pikaajalist positiivset mõju poiste luutiheduse suurenemisele puberteediperioodil. Alakaal puberteediperioodi alguses on tervise riskifaktor madalamale luutihedusele hilisemas puberteedieas võrreldes normaalkaaluliste, ülekaalulisete ja rasvunud poistega.

* Kehaline aktiivsus mõjutab puberteediealistel poistel rasvkoe ja luukoe vere biokeemiliste markerite seost luutihedusega.

* Luukoe sünteesi ja degradatsiooni biokeemilised näitajad on negatiivselt seotud luutiheduse kasvuga poistel puberteediperioodil. Samuti oli leptiini kontsentratsioon negatiivselt seotud luutiheduse kasvuga puberteediealistel poistel.

Lisa kommentaar

  • Donvina Vaitkevièiûtë,
    TÜ liikumis- ja sporditeaduste doktor

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.