Ravimitootjad soovivad ka õdedele ravimeid tutvustada

Õdede roll ravitöös on üha suuremaks muutumas.
Õdede roll ravitöös on üha suuremaks muutumas.

Ravimitootjate liit on teinud sotsiaalministeeriumile ettepaneku muuta ravimiseaduse ravimireklaami puudutavat regulatsiooni selliselt, et müügiloa hoidjatele loodaks võimalus jagada ka meditsiiniõdedele põhjendatult teavet konkreetse ravimi kasutamisega või manustamisega seotud oluliste aspektide kohta.

Käesoleval hetkel on retseptiravimi reklaami tegemine RavS § 84 lõike 1 kohaselt lubatav üksnes retsepti väljakirjutamise õigust omavatele isikutele, proviisoritele ja farmatseutidele. Ravimireklaami mõiste ei ole seaduses defineeritud, RavS § 82 lõikes 2 on üksnes toodud kitsas ja ammendav loetelu teabest, mis ei kujuta endast ravimireklaami.

Kaasaegses meditsiinis kujutavad meditsiiniõed endast üha enam ravimeeskonna täieõiguslikke liikmeid, kes on tervisealastes küsimustes kõrgelt kvalifitseeritud ning kes osalevad arstide kõrval arvestataval määral patsientide ravimises ja nõustamises. Samuti on keerukamaks muutunud ravimid, mistõttu on oluline tagada ka meditsiiniõdede oskus paremini ära tunda asjakohaseid kõrvaltoimeid, nõustada patsiente kõrvaltoimetega toimetulemisel ja oskus järgida ravimi patsiendile manustamisel kõiki asjakohaseid nõudeid. Iseäranis just keerukamate, meditsiiniõdede poolt (nt päevaravikabinetis) patsientidele manustatavate ravimite puhul ei pruugi õige ja ohutu tehnika omandamiseks piisata meditsiiniõe poolt pelgalt ravimi omaduste kokkuvõtte läbilugemisest, samuti ei ole tihtilugu arstidel ajalist ressurssi meditsiiniõdede koolitamiseks ravimi kasutamisega või manustamisega seotud küsimustes.

Eelnimetatut arvesse võttes oleks põhjendatud, et müügiloa hoidjad saaksid ravimite kasutamisega ja manustamisega seotud küsimustes korraldada koolitusi või koostada infomaterjale ka meditsiiniõdedele. Samas puudub kehtiva regulatsiooni valguses müügiloa hoidjatel igasugune kindlus selles osas, kas nimetatud tegevus ei kvalifitseeru retseptiravimi keelatud reklaamina RavS § 84 lõike 1 järgi.

Siinkohal on oluline ka silmas pidada, et 2016.a jõustunud ravikindlustuse seaduse muudatus, millega retsepti väljakirjutamise õigust laiendati ka perearstide juures töötavatele õdedele, ei ole selles kontekstis kuigi asjakohane, kuivõrd keerukamate ravimite manustamise ja nendega seotud nõustamisega tegelevad just eriarstiabi valdkonnas töötavad meditsiiniõed.

RTL hinnangul on vastava võimaluse loomiseks mitmeid erinevaid viise. Esimene neist oleks laiendada retseptiravimi reklaami tegemise lubatavust ka meditsiiniõdedele, kui lähtuda eeldusest, et selline teabejagamine siiski kvalifitseerub ravimite reklaamimisena. Seevastu teine variant oleks mitte muuta retseptiravimi reklaami piirangu isikulist kohaldamisala, kuid välistada sõnaselgelt meditsiiniõdedele ravimite kohta põhjendatud teabe jagamine ravimireklaamina kvalifitseeruvate tegevuste seast.

 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.