Rinnavähi sõeluuringu muutmiseks töögrupp

Rinnauuring PERHis.
Rinnauuring PERHis.

Haigekassa saatis koostööpartneritele kutse osaleda töögrupis, mille eesmärgiks on rinnavähi sõeluuringu kaasajastamine ja tõhustamine.

Haigekassa kutsus osapooli töögruppi, mille eesmärgiks on pakkuda eksperttuge rinnavähi varajase avastamise sõeluuringu läbiviimise põhimõtete kaasajastamisel. 

Haigekassa on viimastel aastatel saanud mitmeid ettepanekuid laiendada rinnavähi varase avastamise sõeluuringu sihtgruppi kuni 69. eluaastani, viies selle kooskõlla nii Euroopa Komisjoni juhise soovitustega kui ka enamikes Euroopa riikides levinud praktikatega.

Rinnavähk on endiselt naistel kõige sagedamini esinev pahaloomuline kasvaja, mis on varases staadiumis avastamise korral teiste kasvajatega võrreldes suhteliselt hästi ravitav. Rinnavähi mammograafiline sõeluuring on tõendatult efektiivne viis avastada haigust algfaasis ning vähendada sellest tingitud suremust - teaduskirjanduse andmetel võimaldab efektiivne, hästi korraldatud sõeluuring vähendada 20% võrra suremust rinnavähki.

Lisaks sihtgrupi laiendamisele on oluline tegeleda hõlmatuse efektiivistamisega: Eestis käivitati rahvastikupõhine rinnavähi mammograafiline sõeluuring 2002. aastal, kuid 2015. aastal Eestis läbiviidud uuringu andmetel selgus, et 72% rinnavähijuhtudest on patsientide, 6% arstide, 16% sõeluuringu mammograafia ja 6% muu ennetava mammograafia poolt avastatud.

Samuti on teada, et suur osa Eestis rinnavähi diagnoosi saanud naistest ei ole oma elus teinud mitte ühtegi mammogrammi, sõeluuringul osalemine ei vasta optimaalsele tasemele, olles 2016. aastal vaid 60%. Endiselt on lahendamata ravikindlustamata naiste osalemine sõeluuringul, kelle osakaal kogu rahvastikust on hinnanguliselt 6%.

Haigekassa on Tartu Ülikoolilt tellinud kaks tervisetehnoloogia hindamise raportit: 2013. aastal valmis „Mammograafia rinnavähi sõeluuringus“ ning 2016. aastal valmis jätkuraport „Rinnavähi mammograafiline sõeluuring“, mis annavad kaasajastatavale rinnavähi sõeluuringuprogrammile tõenduspõhise teoreetilise lähtekoha.

Loodava töörühma peamised ülesanded on seotud otsustega, mis võimaldavad kokku leppida ja kehtestada Eesti jaoks rinnavähi sõeluuringuprogrammi korralduslikud küsimused,sh sihtgrupi laiendamine, sõeluuringule kutsumise ja läbiviimise metoodilised alused, sõeluuringuga kaasnevate lisauuringute vajaduse ja mahu ning kvaliteedikontrolli küsimused.

Palun nimetada Teie organisatsioonist ekspert ja asendusliige, kes osalevad vastavalt enda pädevusvaldkonnale eelnimetatud tegevuste elluviimisel.

Kutse on saadetud sotsiaalministeeriumile, Tervise Arengu Instituudile, terviseametile, Eesti Radioloogia Ühingule, Eesti Onkoloogide Seltsile ning Eesti Naistearstide Seltsile.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.