Käsimüügis oli kõige menukam ibuprofeen

Eelmise aasta käsimüügi TOPis oli apteekide sõnul vaieldamatult esikohtadel valu- ja külmetusvastased ravimid.

Üldapteekide kogukäive eelmise aasta IV kvartalis oli 92,3 miljonit eurot, mis võrreldes eelmise aasta sama perioodiga on suurenenud 9,6%. Kui varasematel aastatel on apteekide kvartaalne tõus jäänud enamasti 6–7% kanti, siis mullu oli tõus oluliselt suurem.

Tamro Baltikule kuuluva apteegiketi Benu müügijuhi Kaidi Kelti sõnul vedasid esimese-teise kvartali kasvu suuresti soodusnimekirja lisandunud teatud kallid ravimid. Oma hoo andis käibe kasvule turule jõudnud ja haigekassa kompenseeritav C-hepatiidi ravim Viekirax.

Populaarne oli ibuprofeen

Benu apteekides oli eelmisel aastal käsimüügiravimite TOP 3 müüdud koguste järgi kahel esimesel kohal erinevad 400mg ibuprofeenisisaldusega tabletid (N30) ning kolmandal kohal olid Sudafed tabletid (N12).

Peaaegu sama tulemuse andis ka käsimüügi TOP 3 koostamine käibe järgi, kus küll esimesel kohal oli Voltaren emulgel geel, teisel kohal Sudafed tabletid ning kolmandal kohal Ibumetini tabletid.

Retseptiravimite käibe TOP kolmes teevad Kelti sõnul ilma uuemad ja kallimad ravimid – näiteks insuliinid. Retseptiravimite koguselises edetabelis on endiselt metoprolooli sisaldavad preparaadid Betaloc ja Metozoc, mida kasutatakse kõrge vererõhu puhul.

Ka Südameapteegi juhi Katre Kõvaski sõnul troonisid käsimüügiravimite esikolmikus palaviku ja külmetuse raviks mõeldud ravimid.

“Eks Eesti kliima ole ju ka selline, et nohu ja köha või liigesvalu võib üsna kergelt ligi tulla,” leidis Kõvask.

Koopiaravimite tähtsus tõuseb

Kui aga rääkida üldistest muutustest, siis Kaidi Kelt sõnas, et viimase aja suundumusena võib välja tuua geneeriliste ravimite, eelkõige retseptiravimite osakaalu tõusu.

“Üheks põhjuseks on kindlasti kohustus, et apteekrid peavad informeerima patsienti alati odavaimast ravimist,” selgitas Kelt.

Millised võiksid olla tulevikusuundumused? “Tuginedes näiteks Taani, Island, Norra kogemustele, võib ennustada, et geneeriliste retseptiravimite osakaal kogu ravimiturul tõuseb senisest veelgi,” ütles Kelt.

Südameapteegi juht Kõvask tõi välja, et üha rohkem kasvavad sellised kategooriad, mis on seotud haiguste ennetamisega. “Nii näemegi müügistatistikas kõrgetel kohtadel vitamiine, eriti D-vitamiini, magneesiumi ja teisi taolisi preparaate. Apteek on üha rohkem muutumas kohaks, kust tullakse otsima esmast tervisenõu, käiakse mõõtmas vererõhku, otsitakse abi probleemsele või tundlikule nahale ja oodatakse personaalset nõustamist,” tõi Kõvask välja.

Ta lisas, et üsna palju on kuulda soove saada näiteks puugi- ja gripivaktsineerimised tehtud apteekides, nii nagu reiside käigus paljudes Lääne- Euroopa riikides nähtud

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.