Viirusinfektsioonist põhjustatud astma ägenemine lapspatsiendil

Ujumine võib olla laste astma ravis tõhus sekkumine.
Ujumine võib olla laste astma ravis tõhus sekkumine.

Lapsele ja tema perele on väga oluline, et neid kuulatakse, arvestatakse individuaalseid vajadusi ning antakse infot kaasaegsetest teadmistest neile arusaadavas keeles. Hea koostöö lapse, tema pere, perearsti ja pereõega loovad soodsad tingimused lapse tervenemisel ja kogu pere heaolu nimel.

Astma on lapseeas kõige levinum ja sagedasem haigus, mis haarab ülemisi ja alumisi hingamisteid. Sageli diagnoositakse perearstikeskuses lapsel äge bronhiit ja sellest põhjustatud astma ägenemine. 

Näide õendusabist seitsmeaastase lapse puhul
Perearsti vastuvõtule pöördus seitsmeaastane laps koos emaga. Lapse peamiseks probleemiks oli kaks nädalat kestnud ärritav köha, vesine nohu ja kolm päeva kestnud valulik neelamine. Ema sõnul oli laps tavapärasest väsinum ja kurtis halva enesetunde üle. Perearst diagnoosis lapsel läbivaatuse põhjal ja näpuotsast võetud kapillaarverest põletikunäitaja kõrge tulemuse tõttu ägeda bronhiidi ja astma ägenemise.

Lapsel oli diagnoositud kolmeaastaselt mitteallergiline astma. Probleemideks oli olnud sage haigestumine bronhiiti ning laps oli saanud korduvalt antibakteriaalseid ravikuure. Uuringute põhjal on leitud, et kõige levinumaks astma ägenemise riskiteguriks selles vanuses on viirusinfektsioonid ja füüsiline koormus, mille põhjustajaks on enamasti rinoviirus ja tubakasuits ( Inoue ja Shimojo 2013, Park jt 2016). Ägeda bronhiidi tekitajaks on enamasti viirused ning antibakteriaalne ravi siin ei aita. See vaid tekitab kõrvaltoimeid ning ravimiresistentsust.

Mitme uuringu põhjal on leitud, et kui haigus on kestnud kaua, üldseisund halvenenud, põletikunäitajad veres tõusnud ja lapsel esineb kaasuva haigusena krooniline haigus, siis tuleb haigust ravida antibiootikumidega Antud juhtumi puhul suurendati igapäevaste bronhilõõgastite annuseid köha ja hingamisteede põletiku leevendamiseks. Lisaks määrati seitsmeks päevaks antibakteriaalne ravi, et ära hoida haiguse kujunemine kopsupõletikuks või krooniliseks bronhiidiks.

Õepoolne nõustamine haigussümptomite leevendamiseks
Sellistes olukordades on oluline selgitada lapsevanemale korrigeeritud püsiravi muudatust. Õige inhaleerimis oskus on oluline üle korrata, et laps saaks vajaliku doosi ravimit. Soovitada haiguse ajal toas olla ja puhata, juua palju vedelikku. Niisutada õhku, õhutada eluruume ja hoida toatemperatuur 20-22 kraadi. Vajalik on hoiduda allergeenidest ja passiivsest suitsetamisest, mis on oluline tegur astma ägenemisele ja bronhiidi tekkele. Uuringutest on selgunud, et lapsed kelle vanemad kodus suitsetasid, sattusid haiglasse tihedamini hingamisteede haiguste tõttu kui mittesuitsetavate vanemate lapsed (Cinar jt 2010). Oluline on meelde tuletada igapäevane kätehügieen viirushaiguste leviku ära hoidmiseks.

Teostatud ravi andis soovitud tulemuse ning lapsel oli tagasikutsumise päevaks kaebused taandunud ja enesetunne paranenud. 

Kehaline aktiivsus võib vähendada astma sümptomeid
Anamneesi kogumise käigus selgus, et lapsele põhjustab astma ägenemist lisaks viirustele ka õhutemperatuuri muutus ja füüsiline tegevus, mille korral tekkivad tal köhahood ja hingeldus. Uurimustulemuste käigus on leitud, et füüsilisel aktiivsusel on kasulik mõju kopsude ja südame töövõimele. Regulaarne ja mõõdukas koormus suurendab füüsilist vastupidavust ja vähendab astmasümptomite vallandumist (Basaran jt 2006, Pacheco jt 2012). Laps peaks suutma osaleda füüsilist koormust nõudvates mängudes, sportida, käia koolis ja veeta vaba aega nii, et teda ei koormaks köha või muud astma tunnused.

Õde peaks selgitama lapsele ja vanemale, kuidas vältida kehalise aktiivsuse ajal tekkida võivaid sümptomeid. Koostöös perega tuleb lapsele leida jõukohane ja meeldiv aeroobne tegevus, sealjuures tuleb vältida väga kuiva ja külma õhutemperatuuri ning julgustada last tegema puhkepause. Uurimuste põhjal peetakse väga oluliseks, et pikatoimeline hormoonravi oleks regulaarne ja inhaleerimistehnika õige. See hoiab ära füüsilisest koormusest tingitud bronhide ahenemise. Lapsele ja vanematele tuleb ka selgitada lühitoimelise bronhilõõgasti toimet ning soovitada manustada ravimit enne treeningut 10-15 minutit ? nii saab laps tunda ennast teistega võrdväärsena ja osaleda raskusteta meelepärasel füüsilisel tegevusel.

Artikkel põhineb Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis kaitstud lõputööl "Viirusinfektsioonist põhjustatud astma ägenemisega lapspatsiendi õendusabi juhtumianalüüs".

Lisa kommentaar

  • Jaana Sisas, Valga Haigla õde, Tartu Tervishoiu Kõrgkooli vilistlane
    Terje Arula (MD), Tartu Tervishoiu Kõrgkooli õppejõud

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.