Maapähkliallergia ravi tulemuste püsivus ebaselge

Kodusel katserežiimil esines laste hulgas kõrge anafülaksia tekkimise tõenäosus.

Laste ja teismeliste hulgas, kes osalesid kolmes erinevas maapähklite immunoteraapia uuringus, esines teadlaste sõnul kõrge anafülaksia esinemine, mis nõudis epinefriini kasutamist. Megan Ott Lewis (MSN, RN) Philadelphia Lastehaiglast (CHOP) märkis koos kolleegidega, et neljal patsiendil 27 uuringus osalenust, kes jätkasid maapähklirežiimi pärast uuringu lõpetamist, esines allergilisi reaktsioone. Nende seas oli kolm patsienti, kes osalesid uuringus, milles kasutati suukaudset immuunravi koos omalisumaabiga (Xolair), ning üks patsient, kes osales ainult suukaudse immuunravi uuringus.

Risk sõltub kogusest
Nagu teadlased Ameerika Allergia, Astma ja Immunoloogia Akadeemia aastakoosolekul kirjeldasid, ei esinenud anafülaksia episoode patsientide hulgas, kes olid osalenud epikutaanse (EPIT) manustamise uuringus nimega “Nahakaudse maapähkliallergia ravi tõhusus ja ohutus” (Viaskin Peanut Efficacy and Safety, VIPES).
Analüüs hõlmas 33 last ja teismelist. Vaatluse viisid läbi uuringus osalenud ise või nende vanemad ligikaudu kaks aastat (suukaudne ja bioloogiline ravi) või aasta (ainult suukaudne ravi ja EPIT) pärast uuringu lõppu.
Kõik 33 patsienti teatasid oma rahulolust, et nad immuunravi uuringutes osalesid, kuid 17 neist märkis, et ravimi manustamine kliinilise uuringu ajal häiris nende igapäevaelu.
Uuringujärgse maapähklite tarbimise sagedus varieerus igakuisest igapäevaseni; enamik vaadeldud patsientidest tarbis maapähkleid ligikaudu viis korda nädalas.
Kõikidel patsientidel paluti hoiduda manustamise järel kaks tundi füüsilisest tegevusest ning 22 patsienti märkis, et nad järgisid seda nõuet.
Patsientidest, kes lisasid pärast uuringut maapähklid oma toidusedelisse, tarbis 74% maapähkleid sisaldavaid maiustusi, 15% toitudesse segatud maapähklijahu ning 11% maapähkleid. Annused määrati kindlaks individuaalsete ja uuringumeeskonna tehtud eelistuste alusel.
Patsiendid, kes osalesid suukaudse immuunravi ja omalisumaabi uuringus, tarbisid uuringu järel kõige suuremaid maapähkliannuseid. Kõik nad saavutasid keskmise igapäevase annuse 300 mg või rohkem, võrreldes 66%ga ainult suukaudse immuunravi rühmas ja 75%ga EPIT rühmas.
Ott Lewis ütles ajakirjale MedPageToday, et see suurem uuringujärgne annus võib selgitada kõrgemat maapähklitest tingitud anafülaksia esinemismäära nende patsientide hulgas. Füüsiline tegevus, mis suurendab allergiliste reaktsioonide riski pärast toidu manustamist, ei olnud tema sõnul oluliseks faktoriks üheski episoodis.
“Suuremad annused näivad olevat selle reaktsiooniga seotud,” märkis ta ning lisas, et enamikule lastele ja teismelistele, kellel esineb maapähkliallergia, tegelikult maapähkleid sisaldavad toidud ei meeldi.
Ainult kuus uuringus osalenut teatasid, et neile meeldis maapähklite või neid sisaldanud toitude maitse. Uuringu läbi viinud teadlaste hulka kuulunud Jonathan Spergeli (MD, PhD) sõnul pole see üllatav.

Tulemus sarnane muu raviga
“Organism on päris nutikas. Enamikul lastel, kellel on maapähkliallergia, puudub igasugune huvi päev otsa maapähklivõiga võileibu süüa,” ütles ta ajakirjale MedPageToday.
Spergel nimetas nelja allergilist reaktsiooni 27 uuringus osalenu hulgas, kes jätkasid maapähklirežiimi, “muret tekitavaks,” ning lisas, et optimaalne maapähkliannus katserežiimil pärast suukaudset või epikutaanset immuunravi vajab endiselt väljaselgitamist. Samuti pole veel teada, kas katserežiimi jätkamine viib lõpuks püsiva desensibiliseerimiseni. “Ma usun, et tulemus on ligilähedaselt samasugune nagu muu allergiavastase immuunravi korral,” ütles Spergel. “Allergiavastaseid süste tehakse tavaliselt
kolme kuni viie aasta vältel.”
Kuid Spergel hoiatas, et kolme- kuni viieastane katserežiim pärast maapähklivastast immuunravi võib küll püsiva desensibiliseerimiseni viia, ent see pole kindel. “Me lihtsalt ei tea seda veel,” märkis ta.
Medical News Today
tõlkis Kalle Klein

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.