Kannus: miks me seisame patsiendi eest?

Õdede liidu juht Anneli Kannus.
Õdede liidu juht Anneli Kannus.

Meditsiinisüsteemis ei ole paraku kellelgi aega – ei tervishoiutöötajal ega ka patsiendil ja nii toimubki pidev tormamine, mille tagajärjed jätavad soovida, leiab õdede liidu liht Anneli Kannus arvamusloos.

Tervishoiusüsteem on selleks, et inimene saaks abi. Kui me ei pea normaalseks, et kiirabi käib kodus kraadimas ja plaastrit peale panemas, siis ei saa kuidagi pidada mõistlikuks ka seda kui arst ja õde võtavad vastuvõtuajal ettenähtust kolm korda rohkem patsiente vastu.

Miks nad seda teevad? Tervishoiutöötajal on nimelt patsiendist kahju. Õde tahab seista patsiendi tervise ja tervenemise eest. Olla patsiendi esimene ja lähim tervisenõuandja ning lisaks probleemide lahendamisele teha ka tervisealast nõustamist ja ennetustööd.

Patsient ei ole rahul, et arstil pole aega, arst ei kuula ja õde ei seleta piisavalt. Isegi siis kui keegi haiglas seletab, on patsient oma haigusega sageli liiga üksi. Teave ei jõua kohale, sest selle läbiseedimiseks pole lihtsalt aega.

Tahaks pärast kellegi käest üle küsida aga kelle käest? Perearst või -õde sageli ei teagi, et patsient oli haiglas või ei oska kuuldud diagnoosiga midagi peale hakata. Haigla arstil on aga jube kiire ning õel pole sageli õigust asju iseseisvalt "üle seletada". Nokk kinni, saba lahti.

Kui kõik vastuvõtud toimuksid ette nähtud kestvusega ja mitte vähem, siis saaksime ilmselt kolm korda pikemad ravijärjekorrad. Samas kui oleks päriselt aega haigega tegelda, siis ilmselt oleks tulemuseks vähemalt kolmandiku võrra kiiremini paranevad haiged? Öeldakse, et  "tark ei torma", meie aga meditsiinis ainult tormamegi.

Kellelgi pole aega. Patsiendil pole aega sabas seista, et arsti juurde jõuda. Arstil pole aega ei patsiendi eelneva haiguslooga tutvuda ega ka patsienti kuulata. Patsiendile on abiks dr Google. Ja nii kõik tormavadki. Üksteisest mööda ning ilma, et kellelgi sellest tormamisest kasu oleks. 

Õpetamata ja nõustamata patsiendid teevad endale teadmatusest liiga ja tulevad seetõttu tüsistustega tagasi. Napi ajaga ei oska patsient alati kirjeldada oma kaebust, mistõttu võidakse meditsiinis jõuda kergesti valede järeldusteni.

Tervishoiu ja sotsiaalsüsteemi vähene koostöö, viib ka õige ravi määramise korral haiguse süvenemiseni, kui patsiendil pole raha näiteks määratud ravimite väljaostmiseks. Haiguse süvenemine õigeaegse sekkumiseta on toonud riigile majanduslikku kahju, sest töövõimelised inimesed on muutunud töövõimetuks. Õigel ajal õige ravi õigest kohast on võti, mis muudab mitte ainult inimeste tervist, vaid viimaks ka Eesti majanduse arengut.

Haigekassa kui arvevabrik, tuleb ümber korraldada. Kuid ühtlasi tuleb ka haigekassa tulubaasi suurendada. Kui täna ei tule lahendusi, siis lahkuvad spetsialistid ja kui lahendused ükskord jõuavad, siis ei ole meil enam spetsialiste võtta. 

Õendustöötajad on tervishoiusüsteemi vundament. Õed ja õendustöötajad on arvukaim tervishoiusüsteemis töötav jõud, kellega patsiendid kõige enam vahetult kokku puutuvad ning kellel on kandev roll patsiendi tervenemisprotsessis. Õde näeb patsienti kui tervikut. Õde tahab seista patsiendi tervise ja tervenemise eest. Õigel ajal õige ravi õigest kohast!

Anneli Kannus,

Eesti Õdede Liidu president

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.